Tysk præsident beskyldes for at lyve
Christian Wulff afviser offentliggørelse af båndudskrift, hvor han truer chefredaktør med "krig". Redaktøren mener, at præsidenten taler usandt.
Christian Wulff afviser offentliggørelse af båndudskrift, hvor han truer chefredaktør med "krig". Redaktøren mener, at præsidenten taler usandt.
BERLIN: Mindre end 24 timer efter den tyske forbundspræsident Christian Wulffs forsøg på at forklare og undskylde sin optræden i forbindelse med en omstridt hushandel, beskyldes han nu indirekte for at lyve.
Anklagen kommer fra chefredaktøren for boulevardavisen Bild, Kai Diekmann. Wulff ringede 12. december til Diekmann, men denne var ikke hjemme. I stedet indtalte præsidenten en telefonbesked, hvor han truede med "krig", dersom bladet bragte en artikel om, at han havde lånt 500.000 euro (3,7 mio. kr.) af rige venner for at købe et hus nær Hannover.
Sådan var i hvert fald opfattelsen indtil i aftes. Her undskyldte Wulff opringningen, men afviste, at han ville hindre en offentliggørelse af artiklen. Han ville blot udskyde publiceringen med en dag, erklærede præsidenten i et TV-interview, hvor han søgte at gøre rent bord og besvare den byge af kritik, der de seneste uger er heglet ned over ham.
Den fremstilling afviser Bild i dag som opspind. I et åbent brev til præsidenten skriver Diekmann, at man "med forundring" har taget udtalelsen til efterretning. "For at udrydde misforståelser (...) anser vi det derfor for nødvendigt at offentliggøre ordlyden af Deres besked," skriver Diekmann. Chefredaktøren beder om Wulffs tilladelse til at offentliggøre udskriften.
Præsidentens kontor svarede torsdag eftermiddag, at han ikke vil tillade, at udskriften offentliggøres. Wulff har undskyldt, og det må være enden på den historie, hedder det.