Så fik vi endelig svar. Wilbek afslørede i går, at det, som stort set alle havde forudset, var rigtigt. Bagspillerne Kasper Irming og Morten Olsen kommer ikke med til VM i Spanien.

Dermed er de 16 danske VM-spillere fundet og kan rette fokus mod den første kamp ved slutrunden i Spanien på lørdag mod Qatar.

Blandt de spillere, der ikke behøvede at frygte gårsdagens prikkerunde, var René Toft Hansen. Stregspilleren fra Kiel og landsholdets klart bedste forsvarsspiller. Han har kun skullet bekymre sig om at blive klar efter en skade i sine ribben, som han pådrog sig i november.

Men René Toft er klar. Ja han er faktisk bedre end nogensinde. Hurtigere, mere forudseende, så Wilbek måtte råbe ’verdensklasse’ søndag eftermiddag. I weekendens testkampe så man endda den store mand forrest i det danske kontratog flere gange.

»Det er jeg rigtig glad for, du har lagt mærke til. Jeg tror, jeg løb fra Lasse Svan en af gangene, så han var nødt til at lægge bolden op til mig, fordi jeg overhalede ham,« griner René Toft.

Han giver også en forklaring på sin nye form. Og den er ikke for tyk.

»Jeg har lige tabt fem-seks kilo, så det, tror jeg, gavner mig rigtigt godt i kontrafasen. Det har givet noget mere luft og noget mere bevægelighed,« siger stregkæmpen, der er skrumpet ind fra 112 til sølle 106 kilo.

Nok så vigtigt har det givet en hurtighed i forsvaret, der i weekendens testkampe viste en René Toft, der flere gange erobrede bolde ved hurtigt at komme imellem en modstanders aflevering.

»Det er nok fordi, jeg er blevet lidt hurtigere. Og bedre til at se spillet. En forsvarsspiller skal være tung og svær at flytte, men han må også meget gerne være bevægelig. Jeg føler, at det her er den optimale kampvægt,« siger han.

Kiel-skifte har gjort forskellen

Aha, tænker læseren. Har vi her forklaringen på, hvorfor tyske Kiel er et af verdens bedste hold? De træner simpelthen mere, end René gjorde i AG København?

Overhovedet ikke, fastslår Toft. Og vægttabet er kommet, uden at han har gjort noget for at fremme det. Men René Toft medgiver alligevel, at det er skiftet til Kiel, der har gjort forskellen.

»Det er ikke, fordi jeg har gjort noget anderledes nede i Kiel. Men jeg tror, det er den nye kultur. Der er ikke den tryghed dernede, som jeg har været vant til. Og jeg er en meget stor tryghedsnarkoman. Så det er måske en form for stress-moment, der har gjort det,« mener René Toft.

»Men det kan være, det er sjippetovet. De løber ikke mere i Kiel, men de sjipper. Det er faktisk hårdt og giver godt,« siger René, der afviser, at han før har været for tyk.

»Det synes jeg ikke. Jeg føler ikke, der er kommet mere vaskebræt nu, hvis det er det, du tænker på. Det er nok lidt en blanding af fedt og muskler, der er faldet af. Jeg har mistet meget i kinderne, så jeg ved ikke, om jeg har haft for meget fedt der. Men det synes jeg nu ikke. Men der er mange, der har sagt det, og hvis jeg havde fået en krone for hver gang, havde jeg næsten været millionær.«