Den tidligere nyhedschef på Se og Hør Lise Bondesen, som nu er underholdningschef på Ekstra Bladet, fortæller ifølge eb.dk, at det var tidligere chefredaktør Henrik Qvortrup, der holdt det første møde med den såkaldte kreditkortkilde.

»Der står mange afsindigt ubehagelige, injurierende og dybt krænkende usandheder om mig i den bog. Men der står også noget, der er sandt. Der står, at Se og Hør i en årrække benyttede sig af en hemmelig kilde, der på ulovlig vis leverede bankoplysninger om kendte danskeres gøren og laden,« siger Lise Bondesen, som onsdag blev sendt hjem fra sit job på ubestemt tid, til eb.dk.

Samtidig skriver BT, at mindst 16 Se og Hør-medarbejdere, herunder de tidligere chefredaktører Henrik Qvortrup og Kim Henningsen, har været fuldt ud vidende om, at Se og Hør har gennemført en omfattende og systematisk overvågning af kendte danskere.

Tre mails, som BT er i besiddelse af og offentliggør torsdag, viser angiveligt, at den journalist på Se og Hør, der havde den tætteste kontakt til tys-tys-kilden, løbende har bedt sine kolleger og chefer om input til »nye navne« på kendte, der skulle omfattes af overvågningsprogrammet.

Se og Hør sendte onsdag fem journalister og to fotografer hjem, ligesom to journalister fra Billed-Bladet også blev sendt hjem onsdag som følge af deres kendskab til kilden, mens de var ansat på Se og Hør.