Bilagsrod, flyrejser på første klasse og dyre hotelregninger betalt af GGGI. 

Historierne om Venstre og dets partiformand Lars Løkke Rasmussen har den seneste måned været alt andet end gunstige. Alligevel ser Venstre ud til at blive Danmarks største kommunalpolitiske parti med 27 procent af stemmerne, mens Socialdemokraterne må nøjes med 25,3 procent af stemmerne opgørelsen

Sådan lyder i hvert fald DR's seneste exitprognose for kommunalvalget, som dermed kan ende med et opsigtsvækkende sejr til Venstre.

Lidt over klokken 20:00, hvor valgsteder lukkede, har Venstre således atter øget forspringet, og ifølge Berlingskes politiske kommentator Thomas Larsen, er der tale om »en stor sejr for Venstre«

»Det er jo først og fremmest en stor sejr for Lars Løkke Rasmussen, der har været igennem et voldsomt stormvejr på det værst tænkelige tidspunkt. Gennem hele valgkampen har det handlet om hans rejser på første klasse og rod i bilagene. Men på trods af alt den tumult og kritik, er det alligevel lykkedes Venstre at fastholde opbakningen,« siger han.

Dog kunne det måske være blevet et endnu bedre valg, hvis Venstre havde været sagen foruden. Bliver Venstre det største parti på trods af det, er det en kæmpe sejr. Noget tyder på, at vælgerne har tilgivet Løkke i sidste øjeblik.

»For det første er man nok kommet til at overdrive betydningen af meningsmålinger, der viste, at Venstre fik klø, men det er også et kendt fænomen, at vælgerne nogle gange bruger meningsmålinger til at straffe de partiledere, de er utilfredse med, men når det så er alvor og de står i boksen, tænker de dybere over det,« siger han.

Derudover har Venstre mange solide borgmestre rundt i landet, der har sejlet deres kommuner godt gennem krisen, og det bliver også belønnet. Omvendt er det skuffende for socialdemokratiet, som ser ud til at få en markant tilbagegang.

»Det betyder, at Socialdemokraterne stadig befinder sig i hængedyndet og har svært ved at mønstre de mange vælgere der stod bag dem tidligere,« siger han.

Ender valget med et nederlag til Socialdemokraterne kan det også have betydning for et kommende folketingsvalg.

»Socialdemokraterne har ikke fået lige så godt afsæt som meningsmålingerne har indikeret. Men det drejer sig også om momentum. Hvis målinger i den kommende tid viser, at S kan vise en fremdrift, og hvis Venstre stille og rolig får sværere ved at fastholde opbakningen, er der meget der åbent endnu,« siger Thomas Larsen.

Han hæfter sig også ved, at Enhedslisten står til en stor fremgang.

»Deres triumf er et spejl af Socialdemokraterne krise. De nyder godt af, at mange S-vælgere har været skuffede over Thornings politik og løftebrud. Det har Enhedslisten været dygtige til at udnytte,« siger han.

Sidst men ikke mindst står DF til at blive det tredjestørste parti ved kommunalvalget.

»Det er udtryk for, at Dansk Folkeparti for alvor er ved at få hul igennem til vælgerne, også på lokalt plan. Det har været en langvarig kamp, men nu begynder de at kunne omdanne deres landspolitiske succes til en lokal forankring.«