De smiler, de er fotogene og de vinder. Det ligner en attraktiv cocktail, men alligevel har svømmerne stadig ikke en hovedsponsor.

I går vendte landsholdet hjem efter det mest succesfulde VM på kortbane i dansk idrætshistorie. Med sammenlagt 10 medaljer dinglende om halsen blev blandt andre Jeanette Ottesen Gray, Rikke Møller Pedersen og Mie Ø. Nielsen modtaget af presse og pårørende.

Svømmeunionens direktør håber, at weekendens medaljeregn kan lokke en hovedsponsor ud af busken.

»Jeg ringede til vores sponsorkonsulent her til morgen og sagde: ’Nu skal det være’. Vi må gøre noget, mens folk kan huske det,« siger Pia Holmen, der har store forventninger til næste års EM på hjemmebane i Herning.

»Nu kan vi samtidig tilbyde en tv-transmission på hjemmebane. Det, håber vi, kan trække, og det er netop det, vi mangler i dag: synlighed på tv,« siger direktøren.

Hun undrer sig over, at tv-transmissionerne fra VM-finalerne i Istanbul slet ikke eller kun sparsomt fandt vej til de danske stuer i weekenden.

»TV 2 var dernede og lavede nogle fine interview. Men der var ikke noget tv-transmission. Eurosport viste det forskudt klokken halv et om natten.«

Fortrængt af billard

Eurosport, der normalt transmitterer mesterskaberne, viste i stedet skiskydning, langrend og billard i løbet af weekenden. Aftenens finaler blev først sendt efter midnat. På de landsdækkende kanaler blev kræfterne og sendetiden brugt på damehåndbold og julekalender.

»Det er superfrustrerende. Jeg vil nødig sammenligne det med andre idrætsgrene og deres præstationer og dermed nedgøre andre. Men de resultater her er så fantastiske, at jeg synes, det er frustrerende, at det ikke slår mere igennem,« siger sportschef i Dansk Svømmeunion, Mikkel von Seelen.

»Vi har vænnet os til det. Jeg er holdt op med at spille tøsefornærmet over det for mange år siden. Ellers kunne jeg ikke bestille andet. Men jeg kan da godt trække lidt på smilebåndet, når man ser, hvad det er, de viser, i forhold til det, vi har præsteret. Det undrer mig, at man ikke synes det er mere interessant at sende,« siger direktør Pia Holmen.

16-årige Mie Ø. Nielsen, der torsdag vandt Danmarks første medalje i form af sølv på 100-meter-ryg, har også bemærket følelsen af isolation, der omgiver bassinet.

»Det er ret irriterende, for vi er jo gode. Vi henter så meget med hjem i forhold til andre sportsgrene. Undskyld, jeg siger det, de gør deres bedste, men vi gør det nok bare lidt bedre end dem. Vi får ikke den dækning, som de andre gør, og det synes jeg er ærgerligt,« lyder det fra teenage-talentet, der også var med til at vinde guld i holdkappen i medley.

Rettighedshaveren Eurosport forstår svømmernes skuffelse.

»Det var heller ikke med vores gode vilje. Vi forhørte os hos programafdelingen i Paris, men svaret var, at der var andre rettigheder, der havde fortrin. Nogle gange lykkedes det at få dem til at ændre det, andre gange ikke. Sådan er det, når 56 lande skal sende det samme signal,« siger produktionschef Ketil Berg-Sørensen fra Eurosport Danmark.