Se billederne: Sådan skel Københavns nye cykelbroer se ud 

»Den nye cykelforbindelse vil skabe et helt nyt byrum ved kajen foran Fisketorvet. Når cyklisterne kommer op i højden, bliver der plads til at bænke, borde og udeliv til glæde for beboerne på Vesterbro og Islands Brygge,« siger Morten Kabell i en pressemeddelelse.

Cykelbroen skulle være åbnet tilbage i 2013, men en række problemer med blandt andet leverance af stål og beton har forsinket processen. Det er ikke den eneste cykelbro, der har været ramt af forsinkelser. Også andre cykel- og gangbroer rundt omkring i København bliver ikke klar til tiden. Enten på grund af leveranceproblemer som med »cykelslangen« eller som konsekvens af entreprenørkoncernen E. Pihl & Søns konkurs i august sidste år.

Ifølge Københavns Kommune vil broerne stå klar i slutningen af 2014 og begyndelsen af 2015. Inderhavnsbroen, også kaldet »Den kyssende bro«, der skal forbinde Nyhavn med Christianshavn, ventes klar i begyndelsen af 2015. Lidt bedre ser det ud for kanalbroerne, Tanggraven og Proviantgraven, der kan tages i brug i november 2014, som planen ser ud nu.