Her udfærdiger vi kontrakter på 26 forskellige sprog!«
Administrerende direktør Jan Haapanen stopper op bag en af medarbejderne i Novasols rummelige hovedkontor i Virum og peger detaljer om udlejningen af en feriebolig ud på hendes skærm.
En stor del af kontrakterne handler om danske sommerhuse, for hjemmemarkedet udgør stadig omkring halvdelen af selskabets omsætning, men væksten hentes især i udlandet.
»Det europæiske marked for feriehusudlejning er på omkring 20 milliarder euro. Et kæmpestort marked med masser af muligheder for den forretningsmodel, vi kalder den danske sommerhusmodel,« siger Jan Haapanen.
Den i Danmark så velkendte model, hvor privatejede feriehuse udlejes via et bureau, som står for alt det praktiske med hjemmeside, formidling og rengøring, er ikke særlig udbredt i andre lande.
»Jeg kommer lige fra Frankrig, hvor vi er ved at opbygge en portefølje. Dér kender man stort set ikke til den form for udlejning, vi står for. Det er organiseret på en anden måde. Vi er altid markedsudfordret i et nyt land, så vi lægger roligt ud med at skabe tillid til os og vores metode. Normalt gør vi det sådan, at vi efter at have rejst i landet og sat os ind i markedet finder en lokalt forankret person eller to, som hjælper os med at etablere et netværk. Derefter bygger vi langsomt på og investerer stadig mere.«
Et af de lande, metoden er lykkedes i med stor succes, er Kroatien. Her er Novasol på ti år nået op på at udleje 7.000 sommerhuse:
»Kroatien er en historie for sig. Vi er totalt forelskede i landet, og der har været hul igennem til politikerne. De har sikret os lovgrundlag, som gør det muligt for os at gå ind og hjælpe udlejere med at finansiere bygning af swimmingpools og i det hele taget opgradere husene, så de bliver lettere at udleje,« fortæller direktøren.
Novasol har en stribe lokalkontorer herhjemme og fordelt i de 26 europæiske lande, der udlejes huse i, og regner med at åbne i Portugal næste år. Desuden har selskabet Grækenland under overvejelse som nyt marked:
»Hvem ved. Måske kan det blive vores nye Kroatien, når de er igennem den krise, de oplever i øjeblikket.«
Sommerhusudlejningen skaber lokal vækst, men den bringer også indtægter tilbage til Danmark, og det var med til at give Novasol plads blandt 30 danske virksomheder, som i efteråret fik plads i Udenrigsministeriets erhvervskanon:
»Vi er meget stolte af at være med i erhvervskanonen. Vi er et dansk selskab, og selv om vi skaber lokale arbejdspladser rundt om i Europa, betyder det også flere danske arbejdspladser, for en stor del af det administrative arbejde foregår her. Og for hvert sommerhus, vi udlejer herhjemme, skabes der lokalt en øget omsætning på 300.000 kr. årligt. Det ville nok være begrænset, hvor mange forretninger der var i en by som Hvide Sande, hvis det ikke var for turisterne,« konstaterer Jan Haapanen, der selv har sit yndlingsfristed i form af et 38 kvadratmeter stort sommerhus ved vesterhavsbyen.
Novasol har haft amerikanske ejere siden 2002, da rejsekoncernen Cendant, der senere blev til Wyndham Worldwide, købte selskabet:
»Der er kommet endnu mere fokus på at øge værdien i selskabet, efter at amerikanerne overtog,« siger Jan Haapanen, der med et par års afbrydelse har været ansat i virksomheden siden 1988.
»Vi har været under et vist pres for at vækste internationalt, men jeg synes også, at amerikanerne respekterer vores danske forretningsmodel. Vi rykker måske ikke så hurtigt som amerikanerne. Vi laver lidt hjulspind i starten, men når først vi er på motorvejen, så rykker vi til gengæld.«
Virksomheden har vækstet hele vejen gennem finanskrisen og er ifølge Jan Haapanen det hurtigst voksende danske selskab i turistbranchen. Sidste år var det lig en omsætning på 1,75 milliarder kroner og et resultat på næsten 75 millioner kroner – 26 procent højere end året før.
Det danske marked er stadig langt det vigtigste, primært båret af udlejning til tyskerne. Men de seneste somre har knap så mange lagt ferien i Danmark, og to-tre procent færre tyskere end tidligere har lejet hus gennem Novasol. Gættene går på, at det især skyldes dårligt vejr og en påske, der faldt tidligt og ikke fristede så meget til sommerhusophold. Ifølge direktøren har det også kostet Novasol flere millioner kroner i tabte overnatninger, at tyskere, der ynder at tage deres firbenede med i sommerhus, er blevet vrede eller opskræmte over den danske hundelov. Danskerne selv har til gengæld lejet flere sommerhuse herhjemme i de senere år, og den trend forventer Jan Haapanen vil fortsætte:
»Det er blevet mere legitimt at blive hjemme, tage i sommerhus og bare nyde at være sammen – nu hvor så mange af os allerede har rejst rundt i verden.«