I et voldsomt snevejr udspillede der sig i aftes et drama af de helt store på White Hart Lane, hvor hjemmeholdet dybt inde i overtiden fik sikret sig ét point.

Hjemmeholdets fans var så småt ved at forlade Tottenhams snebelagte stadion, da der blev taget hul på dommer Chris Foys sidste minut i tillægstiden.

Men bedst som man troede, kampen var forbi, lød der et jubelbrøl af de helt store, efter Tottenhams amerikaner Clint Dempsey fik sendt bolden i kassen.

»Det var en kæmpe lettelse. Jeg synes, at vi dominerede kampen totalt. Vi kunne ikke rigtig finde plads bag dem, men vi havde 15 chancer. Vi har talentfulde spillere, og vi gav dem mange problemer, og holdet kom stærkt ud i anden halvleg,« siger Tottenhams manager, André Villas-Boas, til BBC Sport.

Lindegaard på bænken

Anders Lindegaard var igen på bænken for United, og herfra kunne han se sin konkurrent, David de Gea, præstere en halvsløj clear­ing af det indlæg, som i sidste ende havnede for Clint Dempseys fødder.

»De pumpede bolden fremad, og måske David de Gea kunne have slået lidt bedre til bolden,« siger Alex Ferguson.

Med gårsdagens resultat er Tottenham ubesejret i syv kampe i træk i Premier League-sammenhæng, mens statistikken for United tæller 11 kampe uden nederlag.

»Vi ville vinde, men det var vigtig at få sådan et point til sidst mod et United-hold i god form. Et point, der giver os meget selvtillid,« siger André Villas-Boas.

Ferguson ville have straffe

Uniteds mål blev sat ind af Robin van Persie efter knap en halv times spil. Her bragte den brandvarme hollænder udeholdet foran på et veludført hovedstød. Det var hans 18. Premier League-scoring i denne sæson.

Men ifølge Ferguson blev hans hold snydt for et straffespark i anden halveg.

»Der var klart straffespark til Wayne Rooney, men på ingen måde ville linjedommeren give os den. Han gav dem alt andet. Vi har ingen god statistik med denne linjevogter. Mod Chelsea for nogle år tilbage dømte han Didier Droga onside, selvom han var tre meter offside. Sådan nogle ting husker man,« harcelerer Ferguson.

Til gengæld glæder den skotske manager sig over, at man nu har overstået den sidste svære udebanekamp i denne sæson, selvom der fortsat mangler 15 spillerunder.

»Hvis du ser på vores udebaneprogram, har vi været i Everton, i Liverpool, vi har været hos Manchester City og vi har været i Tottenham. Vi har mødt alle topholdene ude,« siger Ferguson.

United topper Premier League med fem point ned til Manchester City og med Tottenham på fjerdepladsen.