SAS-ansatte frygter udvanding af udlændingeregler
Formanden for de danske kabineansatte i SAS tager debatten i Norge om lavtlønnede thailandske ansatte på Norwegians fly alvorligt. Han mener, at der skal fælleseuropæiske regler på bordet.
Formanden for de danske kabineansatte i SAS tager debatten i Norge om lavtlønnede thailandske ansatte på Norwegians fly alvorligt. Han mener, at der skal fælleseuropæiske regler på bordet.
CAU-formanden Helge Thuesen kalder det ganske enkelt et »skråplan«, når luftfartsselskaberne forsøger at ansætte lokale medarbejdere til ringere lønvilkår.
Det var nyhedsstationen NRK, der onsdag kunne afsløre, at Norwegian giver en grundløn på 2.600 danske kroner til thailandske kabineansatte, der er en del af flyvningerne til og fra Bangkok. Med tillæg kommer de thailandske ansatte op på en løn på mellem 4.700 kroner og 17.400 kroner, hvilket stadig er en del under de gennemsnitligt godt 30.000 kroner, som en skandinavisk kabineansat får.
Hos CAU forklarer formand Helge Thuesen, at problemstillingen ligger de SAS-ansatte på sinde, fordi de allerede har været igennem diskussionen for et par år siden. Det skete i forbindelse med, at SAS ønskede at benytte sig af lokale medarbejdere på sine asiatiske ruter. Dengang blev der indgået en aftale om, at SAS maksimalt må benytte sig af 20 procent udenlandske ansatte på ruterne. Det svarer altså til, at der kan være to asiatiske medarbejdere i det typiske crew på ti på en langruteflyvning.
Men at der er en aftale i SAS, er ikke ensbetydende med, at sagen ligger død. Helge Thuesen frygter situationen, hvis nu de statslige ejere i SAS sælger biksen til private, der vil forsøge at følge i fodsporet på selskaber som Norwegian samt Lufthansa og Air France, der ifølge CAU-formanden har mere udbredt brug af lokalt ansatte.
For én ting er, at en større brug af udlændinge blandt kabinepersonalet selvsagt vil stille hans medlemmer dårligere - en anden er de større samfundsmæssige perspektiver.
»Det er et skråplan, at man accepterer de lønninger,« siger Helge Thuesen til Berlingske Business og tilføjer:
»Det her handler jo også om værdier. Det handler om, at du via din løn betaler en skat, hvorved du bidrager til det danske samfund. Hvis man tillader disse krumspring, så begynder vi at have nogle samfundsmæssige, sociale slagsider, der er et problem.«
Selv om problemstillingen ikke er topaktuel i Danmark lige nu, så mener han, at det er positivt, at man tager debatten i Norge nu. Norwegian er en stor og voksende aktør, der har erhvervsmanden Bjørn Kjos i spidsen - en person, som Helge Thuesen mener, afprøver grænserne for, hvad man kan tillade sig i jagten på omkostningsbesparelser.
Helge Thuesen mener, at der er behov for, at man ser på sagen i fælleseuropæisk regi. Hvis man skal undgå, at luftfartsselskabernes intense konkurrence vil resultere i gentagne forringelser for de ansatte i Europas luftfart.
»Vi slår meget på, at det er EU, der skal tackle det her. Ellers bliver vi kørt over,« siger CAU-formanden.
Sagen har skabt lidt af et ramaskrig i Norge, hvor blandt andet en afdeling under norsk LO har været ude med nogle spidse meldinger om at boykotte Norwegian. Efterfølgende har fagforbundet dog udsendt en officiel meddelelse, hvor det blot opfordrer til ikke at benytte sig af lavprisselskabet internt.
Fagforbundet for de norske kabineansatte i Norwegian, Parat, har dog efterfølgende været ude og sige, at de på ingen måder støtter opfordringer om, at man skal fravælge det norske lavprisselskab.