Siden arkitekt og designer Hans Bølling var barn, har han altid leget og skåret træfigurer i hånden. Den første af hans ællinger blev således til for over 60 år siden som en gave til hans kone Søs, da de var i tyverne.
Som arkitekt har Hans Bølling bl.a. været med til at skabe Øresundskollegiet og den japansk inspirerede idrætshøjskole Bosei i Præstø.
Som designer kender de fleste ham bedst for hans træfigurer. Han har altid haft en stor kærlighed til former og leg – og det ses i figurerne. Og den rørende sandhed bag træfigurerne er, at de er kommet til verden gennem hans store kærlighed til konen Søs. Hans Bøllings første figur blev lavet som en gave til hustruen på deres første stævnemøde for mere end 60 år siden. Lige siden er hun blevet begavet med håndlavede gaver, der er blevet til klassikere som Oscar, Strit og Duck & Duckling.
»De første ællinger – eller ænder – dem sad jeg og skar ud i hånden til Søs. Jeg har altid leget. Med dukketeater og skåret træfigurer ud,« fortæller den snart 86-årige Hans Bølling.
Hans Bøllings træfigurer kan købes på architectmade.com fra 429 kr.
Læs også: Guide: Sådan investerer du i de rigtige møbler
Læs også: Bord i produktion efter 42 år
Læs også: Få nyt køkken - uden at skifte det hele ud