I modsætning til hvad mange tror, er der ingen årelang tradition for at vælte hegnet på Roskilde før tid, når Roskilde åbner dørene for campingområdet til festivalgæsterne. Faktisk skal vi kun syv år tilbage - til 2006, som var det første år, hegnet væltede tidligere end planlagt.

Siden 2006 er hegnet væltet før tid, helt op til 11 timer, som det skete i 2009. Men i 2011 indførte man flere indgange for at sprede presset fra de mange forventningsfulde festivalgæster. Det viste sig at blive en succes, for indgangsbookingen betød, at hegnet ikke væltede før tid i hverken 2011 eller 2012.

Indgangsbookingen går ud på, at du booker en af de fem indgange, hvis du har tænkt dig at ankomme lørdag aften. Tre af de fem er udsolgte, men der er stadig mulighed ved indgang East 2 og indgang South 1. Roskilde opfordrer gæsterne til først at komme om lørdagen, da der ikke er mulighed for at købe mad eller andet i venteområdet inden lørdag.

Når du skal sluses ind på campingpladsen lørdag d. 29. juni kl. 18, får du udleveret et midlertidigt armbånd, som er gyldigt indtil tirsdag d. 2. juli kl. 12. Det betyder, at du inden tirsdag skal finde et af billetkontorerne i campingområdet, hvor du skal have byttet det midlertidige armbånd til et rigtigt. HUSK at få byttet armbåndet inden tirsdag, ellers får du en bøde på 3500 kr.

Indgangsbookingen handler ikke om, hvor man gerne vil slå lejr henne, men hvilken indgang man gerne vil ind af. Lige gyldigt hvilket indgangsområde man kommer ind ad, har man mulighed for at slå lejr alle steder.

Hvis man kommer senere end lørdag aften, er det ikke nødvendigt at bestille en indgangsbooking.

Læs mere om indgangsbooking, venteområderne og åbning af campingområderne her.