Tingene kan gå galt, hvis de sker for hurtigt. Det oplevede den svenske detailgigant IKEA, da kæden rykkede ind på det russiske marked, hvor IKEA både har haft store problemer med russiske leverandører og sager om bestikkelse, der sidste år førte til fyringer af to chefer.

Her er: IKEAs berømte reklamefilm

Med den erfaring i bagagen, lover IKEA nu at træde mere varsomt i sin ekspansion på det kinesiske marked, skriver Financial Times.

"Vi så i Rusland, at tingene kan gå meget galt, når du rykker for hurtigt," sagde administrerende direktør, Mikael Ohlsson til Financial Times.

"Vi vil sikre kompetencen og IKEA-kulturen i markedet, så vi ikke bygger for mange butikker."

Læs også: Ansatte raser over tissetyranni

I en sjælden offentlig erklæring erkendte Ingvar Kamprad, den 80-årige grundlægger af detailkæden, i sidste måned, at IKEA var "slået ud af kurs" i Rusland, hvor kæden har oprettet 12 butikker.

Nedjusterer forventninger