Det var en julegave med rødvin i, som tidligere mandag gav anledning til bombealarm på den danske ambassade i Rom, oplyser Udenrigsministeriet.

Til gengæld var der sprængstof i en pakke, der blev leveret til den græske ambassade i Rom. Denne bombe blev mandag eftermiddag demonteret af italienske sprængningseksperter.

På den danske ambassade i den italienske hovedstad evakuerede man mandag formiddag kortvarigt personalet, da man havde mistanke til en pakke, der var blev sendt til ambassaden.

- Pakken viste sig imidlertid at indeholde rødvin, oplyser Klavs A. Holm, talsmand i Udenrigsministeriet til nyhedsbureauet AP.

- Vi tager ingen chancer i den slags situationer, siger Holm, som mandag eftermiddag oplyste, at man nu har genoptaget arbejdet.

Mens der altså var tale om falsk alarm på den danske ambassade, var der ifølge nyhedsbureauet Reuters eksplosiver i en pakke, der var blevet sendt til den græske ambassade i Rom.