Da 2011 gik på hæld, sagde Bo Jacobsen, der i over 20 år har drevet Restarationen i Møntergade, at byen ikke oplever en finanskrise, men en ny økonomisk virkelighed, som ikke ændrer sig de næste 10-20 år.
Læs også: Her er alle vinderne af Byens Bedste 2011
København har i skrivende stund ikke udsigt til en ny gourmetrestaurant med michelinstjerne-ambitioner i 2012. Den gode nyhed er til gengæld, at langt de fleste af de nye, spændende restauranter, som åbner i år, ligger i et prisleje, hvor du ikke behøver at ringe til din bankrådgiver, før du bestiller bord.
Tendensen er klar: De nye spisesteder forsøger at holde prisen så langt nede som muligt, så studerende og andre uden sorte American Express-kort kan være med.
Det gælder for eksempel på den asiatiske Namnam, som Claus Meyer åbner: »Priserne bliver så lave, som det er muligt, for vi vil gerne have et travlt spisested som LêLê og Meyers Deli,« siger Claus Meyer.
Læs også: Interview med Claus Meyer
Samme politik har Bar’Vin, som 3. januar åbnede i Skindergade ved Rundetårn. Prisen er, at det bliver almindeligt, at du som gæst ikke kan regne med at sidde og fise husleje af en hel aften, når du spiser på en populær restaurant i den lave eller mellemste prisklasse, fordi et nyt sæt gæster venter på at få dit bord - sådan som mange kender det fra Cofoco og Madklubbens restauranter.
»Vi vil hellere have liv og glade dag med mange gæster, og så håber vi, at vores gæster har forståelse for, at de bliver tilbudt en plads i baren, når de er færdige med at spise, hvis der er andre gæster, der venter på et ledigt bord. Ellers må vi overveje at sætte priserne op, så økonomien hænger sammen,« siger sommelier Nils Thyge fra Bar’Vin.