De Radikales udlændingeordfører, Marlene Borst Hansen (R), forstår godt, at det radikale bagland stiller sig på bagbenene på grund af regeringens foreslåede asylstramning. Men en ekstraordinær situation kræver en ekstraordinær løsning, siger hun.

En rundspørge, som Politiken Research har foretaget, viser, 48 af 97 medlemmer af R-baglandet synes, det er en dårlig eller meget dårlig idé at stramme asylpolitikken.

{embedded type="node/" id="ynodes_carousel"}

Målingen kommer på baggrund af regeringens forslag om at begrænse adgangen til familiesammenføring for mennesker, der flygter fra blandt andet Syrien, men forslaget ser altså ikke ud til at have opbakning fra det ene regeringspartis bagland.

»Jeg forstår godt, vores bagland synes, det her er svært. Det har det også været både for mig og den radikale folketingsgruppe. Det er ikke nemt at fortælle til en gruppe af flygtninge, at de må vente lidt længere med at få deres familier hertil,« siger Marlene Borst Hansen til Berlingske Nyhedsbureau og fortsætter:

»Det er hverken de Radikale eller den danske lovgivning, der splitter familier. Det gør krig. Det er klart, der opstår diskussioner, når vi er med til at præsentere en stramning på flygtningeområdet. Andet ville være mærkeligt i et parti som vores. Jeg kan bare sige, vi har truffet beslutningen, fordi det er nødvendigt i den nuværende situation.«

Flere end halvdelen af de adspurgte i R-baglandet mener, at forslaget om at begrænse muligheden for familiesammenføring ikke er udtryk for god radikal politik. Og flere svarer, at de internt i partiet vil kæmpe for at ændre partiets officielle holdning.

Marlene Borst Hansen frygter dog ikke, at asylpolitikken skaber intern splid hos de Radikale, og hun mener godt, man kan argumentere for, at en asylstramning er radikal politik.

»Det er en ekstraordinær situation, som vi står i, og vi har taget en ekstraordinær løsning i brug. Det vigtigste argument for at gøre det er, at kommunerne skal kunne følge med. Når en socialdemokratisk borgmester i Sønderborg, som altid har gået forrest på området, siger, at man snart ikke kan holde til mere, så er det fordi, der er noget om det,« siger Marlene Borst Hansen og fortsætter:

»Det skal sikres, at flygtninge kan komme ud og bo i en kommune, hvor der kan tages hånd om dem. Det kan man ikke lige nu, fordi kommunerne er pressede på antal. Aftalen betyder, at flygtningene får en vished om fred i deres hjemland inden for et år, så de kan vende tilbage - hvis de ikke kan det, så har de en sikkerhed for, at deres familier kan komme til Danmark. Det kan vi altså godt være i.«