Med et særligt jobgarantikort i hånden skal danske virksomheder fremover kunne hente en nøglemedarbejder til landet, hvis det i løbet af en måned ikke er muligt at finde den pågældende arbejdskraft herhjemme.

Sådan lyder et konkret udspil fra de Radikales leder, Morten Østergaard, der med jobgarantikortet ønsker at hjælpe virksomheder, der oplever problemer med flaskehalse og manglende arbejdskraft.

»Uanset hvem, man spørger i erhvervslivet, så er det centralt, at de kan få de rette mennesker til at løse de opgaver, de har. Hvis du ikke kan finde en industritekniker til din produktion eller en laborant til dit laboratorium, så skal du have retten til at hente en nøglemedarbejder uden for landets grænser,« siger Morten Østergaard.

Ideen om jobgarantikortet bliver en central del af de Radikales justerede 2025-plan, som partiet præsenterer i kølvandet på regeringens ventede 2025-plan, der skal danne baggrund for efterårets politiske forhandlinger om dansk økonomi de næste ti år.

Certificerede virksomheder skal kunne hente de pågældende medarbejdere på ethvert uddannelsesniveau og uden skelen til den såkaldte beløbsordning. Den tilsiger, at udlændinge uden for EU kan få lov til at arbejde i Danmark, hvis de kan dokumentere at have et job på hånden til minimum 400.000 kr. om året. Desuden skal den medfølgende ægtefælle automatisk tildeles arbejdstilladelse, lyder det fra Morten Østergaard.

Udlandet spøger

Det radikale forslag kommer kort tid efter, at et flertal uden om regeringen bestående af Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti og SF besluttede både at droppe den såkaldte Greencard-ordning og hæve grænsen i beløbsordningen til de 400.000 kr. Alt sammen for at gøre det vanskeligere for udlændinge at komme til Danmark.

»Er man af den opfattelse, at det danske arbejdsmarked godt kan levere disse medarbejdere, så behøver man jo ikke være nervøs. Er man alligevel nervøs for, at det betyder, at der kommer flere udlændinge hertil, så vil jeg opfordre til, at man tænker sig grundigt om, for min frygt er, at vi ellers kommer til at miste ikke bare enkelte arbejdspladser men hele virksomheder,« siger Morten Øster-gaard.

Ydermere ser de Radikale gerne Greencard-ordningen genindført, så udlændinge fra lande uden for EU kan søge job i Danmark uden at trække på de offentlige ydelser, ligesom beløbsordningen skal rulles tilbage.

Begejstrede arbejdsgivere

Dansk Arbejdsgiverforening (DA) hilser de Radikales udspil varmt velkommen, oplyser chefkonsulent Jens Troldborg. En analyse fra DA har vist, at højtuddannede udlændinge fra eksempelvis USA, Australien, Indien og Kina bidrager med i gennemsnit 62.000 kr. årligt til den danske statskasse.

Også regeringspartiet Venstre ser ifølge udlændingeordfører Marcus Knuth spændende perspektiver i det radikale forslag.

Hos Socialdemokraterne og Dansk Folkeparti lyder der dog mere dystre toner. Partiernes respektive udlændingeordførere, Dan Jørgensen (S) og Martin Henriksen (DF), påpeger samstemmende, at de eksisterende ordninger til at hente udlændinge ind på det danske arbejdsmarked er tilstrækkelige.

»Det viser mig også, at der er tale om en ideologisk kamp, hvor de Radikale er ligeglade med, om der så skulle komme 70.000-80.000 flere udlændinge til Danmark. Vi mener omvendt, at vi skal begrænse tilstrømningen,« siger Martin Henriksen.