Efter år med tomme senge og sløje belægningsprocenter kan landets privathospitaler atter glæde sig over, at strømmen af patienter er stigende. Det skriver Jyllands-Posten fredag.
I 2014s første halvår blev 10 procent flere - i runde tal 5.000 patienter - henvist fra de offentlige sygehuse til privathospitaler sammenlignet med sidste år.
Tendensen er en konsekvens af regeringens løfte om, at syge i Danmark skal have garanti for at få en stillet en diagnose for deres lidelser inden 30 dage.
Det tvinger det offentlige til i højere grad at benytte sig af private tilkøb for at nå det inden for tidsrammen.
Regionernes formand, Bent Hansen (S), siger til Jyllands-Posten, at det er en tendens, »der vil fortsætte de næste år«.
Hos interesseorganisationen Danske Patienter kan formand Lars Engberg dog godt få armene ned af begejstring over udsigten til en udvikling i den retning.
»Hvis privathopsitalerne vokser massivt, kan det betyde, at regionerne, som jo betaler på privathospitalerne, bliver tvunget til at lukket afdelinger eller ikke kan få det nødvendige personale,« siger han til Jyllands-Posten.
Privathospitalerne ventes også at komme til at spille en ikke ubetydelig rolle ved de kommende finanslovsforhandlinger.
Her barsler Venstre eksempelvis med planer om at give danskerne retten til at tage på privathospital og blive behandlet, såfremt det offentlige ikke er lykkedes med en udredning eller behandling inden for 30 dage.