I tre timer vidste hverken Poul Schlüters kone, Anne Marie Vessel Schlüter, eller de 120 mennesker, der ventede på den tidligere statsministers foredrag, hvor han var henne.
Det bekræftes af Jens Sørensen, der er en af arrangørerne fra Vindinge Kulturcenter.
Man frygtede, at der kunne være sket en ulykke for den 82-årige tidligere konservative statsminister, eller at han var blevet syg på vejen i sin bil.
- Vi har talt med hans hustru og fik at vide, at Schlüter kørte hjemmefra klokken 17.50. Det passede med, at han kunne have været i Vindinge (ved Roskilde. Red.) klokken 18.30. Han nåede bare aldrig frem, siger Jens Sørensen.
I alt 120 mennesker sad og ventede på den nu 82-årige statsmand, der skulle have spist middag på stedet og derefter holde foredrag, hvor han skulle have talt om sin bog 'Sikke et liv'.
Men han dukkede aldrig op. Og bekymringen bredte sig.
Tilsyneladende var Poul Schlüter taget hjemmefra uden en mobiltelefon, og arrangørerne fra Vindinge talte med hans hustru, Anne Marie Vessel Schluter, både ved otte- og ved ni-tiden, uden hun havde hørt fra sin mand.
Bt.dk talte også med Poul Schlüters kone, Anne Marie Vessel klokken 21.00.
- Det er rigtigt at han er forsvundet. Vi ved ikke, hvor han er henne lige nu, men vi prøver at lokalisere ham, sagde hun ganske kort til bt.dk, før hun lagde på.
- Vi var ret nervøse, siger Jens Sørensen.
- Folk blev og spiste den middag, vi havde forberedt, og de blev en god times tid længere, hvis han nu skulle dukke op. Vi ved ikke, hvad der kan være sket, siger Jens Sørensen.
- Klokken lidt over ni forlod de 120 mennesker stedet. Dybt bekymrede, fortæller næstformand i kulturcenter Vindinge, Ruth Christensen til bt.dk:
- Vi var alle dybt bekymrede for, hvad der eventuelt var sket vores tidligere statsminister. Vi aner ikke, hvorfor han ikke kom, siger Christensen.
Men klokken 21.35, da bt.dk igen ringede til Anne Marie Vessel var hendes mand dukket op. Ikke i Vindinge, men hjemme i privaten på Frederiksberg.
- Han er dukket op, det er fint, nu skal vi have noget middagsmad, hej, hej, sagde Anne Marie Vessel, før hun lagde røret på uden at give yderligere forklaring på den tidligere statsministers mystiske forsvinden, og hvorfor han ikke var nået frem til det lovede foredrag.
Trods endnu en henvendelse vendte hverken Poul Schlüter eller hans kone tilbage med yderligere kommentarer.