Bedst som den søde juletid er ved at indfinde sig de fleste steder i landet, har en meddelelse via forældreintra på Gribskolen i Græsted skabt opstandelse.
Modsat traditionen har skolen ifølge TV 2 fravalgt at lade eleverne deltage i den gudstjeneste, der ellers plejer at markere juleferiens begyndelse.
Beslutningen er truffet af et pædagogisk udvalg på skolen af hensyn til skolens børn »med anden tro end den protestantiske«.
Aflysningen af julegudstjenesten for eleverne har bragt sindene i kog helt ind på Christiansborg.
»Det er dybt forargeligt,« siger Dansk Folkepartis kirkeordfører, Christian Langballe, og kalder beslutningen »helt på månen«:
»Vi har en folkeskole, der skal bibringe eleverne en viden om dansk kultur og den måde, det fungerer på i Danmark, hvor folkekirken har spillet en kæmpestor rolle, og hvor kristendommen har spillet en kæmpestor rolle. Så kryber man ned i et musehul, fordi der kommer folk med en anden tro, og så vil man pludselig ikke være sig selv bekendt mere.«
Hvis han kunne, ville Christian Langballe gerne diktere en omgørelse af beslutningen, for han mener, »det er meget fundamentalt, det her«.
»Det er jo en åndelig selvudslettelse, som trives i de politisk korrekte miljøer, der hedder, at kommer der mennesker til landet med en anden baggrund, så må vi hellere skynde os at sælge ud af arvesølvet og fortie vores egne traditioner,« siger han.
Men har børn og forældre ikke rig lejlighed til at deltage i en gudstjeneste, hvis det er det, man ønsker?
»Jo, men jeg mener, at man skal spørge sig selv i den danske folkeskole, om man opfatter sig selv som en del af dansk kultur og historie. Det kan man jo godt mene, man ikke gør, og så gøre tingene så neutrale og politisk korrekte som muligt. Det virker sådan med denne beslutning. Jeg synes, det er både latterligt og pinligt,« siger Christian Langballe.
Løkke: »En ommer!«
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har på Facebook betegnet beslutningen i Græsted – hvor statsministeren selv gik i skole – som »en ommer!«:
»Var ellers i gang med at skrive et indslag i min SoMe-julekalender fra barndommens folkeskole i Græsted, hvor jeg gik fra 1. til 9. klasse – og så ser jeg det her! Det er en ommer!« skriver Løkke.
Heller ikke de Konservatives gruppeformand, Mette Abildgaard, er imponeret over Gribskolen.
»Det her kan virkelig gøre mig vred! Danmark er et kristent land – det står i vores grundlov. Kristendommen har formet Danmark og har dannet grobund for masser af traditioner. En af de traditioner er, at tusindvis af skoleelever markerer julen med en julegudstjeneste,« skriver hun på Facebook:
»At man nu helt DROPPER gudstjenesten af hensyn til et mindretal med en anden tro, er et knæfald af dimensioner. Jeg har ikke noget at udsætte på de elever med en anden religion, men jeg er sur på de ledere, der i et forfejlet hensyn udvasker dansk kultur og tradition.
Naturligvis skal vi fortsat have julegudstjenester, og skulle nogle forældre ikke ønske, at deres børn deltager, så må de blive på skolen og klippe julehjerter. Man skal ikke ødelægge det for alle andre!«
»Mange skoler, der aldrig nogensinde har gjort det«
Til gengæld ser formand for Skolelederforeningen Claus Hjortdal ikke noget problem i, at man dropper gudstjenesten.
»Der står ikke nogen steder i folkeskoleloven, at man skal i kirke, og der er rigtig mange skoler, der aldrig nogensinde har gjort det,« siger han til Ritzau.
Den holdning deler formand for Skole og Forældre Mette With Hagensen ifølge Ritzau.
Om baggrunden for beslutningen om at fravælge elevernes deltagelse i julegudstjenesten har skoleleder Marianne Vedersø Schmidt fra Gribskolen ifølge TV 2 skrevet:
»Beslutningen tog vi som følge af, at vi på skolen har børn med anden tro end den protestantiske. Vi er meget glade for samarbejdet med kirkerne og vil bestemt fortsætte med dette samarbejde, da det giver alle børn en kulturel og almendannende viden – men julegudstjenesten er også forkyndende, og det må derfor være op til de enkelte familier, om de ønsker at deltage i julegudstjenesten i privat regi.«
I stedet for julegudstjenesten vil der nu blive afholdt en juleafslutning med optrædener fra flere klasser.
I Græsted Kommune har såvel borgmester Kim Valentin (V) som børneudvalgsformand Trine Egetved-Sørensen (K) opfordret skolens ledelse til at genoverveje beslutningen.
Der er foreløbigt indkaldt til et ekstraordinært møde i forældrebestyrelsen.
