Washington. Republikanske medlemmer af Repræsentanternes Hus i USA har enstemmigt peget på, at formanden Paul Ryan skal forblive på posten som formand.

Nyhedsbureauet AFP fik forhastet konkluderet, at han allerede var valgt, men det sker formentlig i januar, hvor alle de 435 medlemmer af Repræsentanternes Hus får lejlighed til at stemme.

- Det er en meget stor ære at blive nomineret af mine kolleger til at tjene som formand for Repræsentanternes Hus. Nu er det tid til store ting, siger den 46-årige politiker.

Det var republikanske ledere i Repræsentanternes Hus, som tirsdag valgte at nominere Ryan til en ny periode.

Republikanerne har et bekvemt flertal i Repræsentanternes Hus. Så medmindre en anden republikansk kandidat pludselig dukker op, ligner han et sikkert valg som formand.

Men Ryan er ikke nødvendigvis i kridthuset hos den kommende republikanske præsident, Donald Trump.

Ryan undlod i flere omgange at bakke Trump op under valgkampen, og i slutfasen nægtede han at stille op til valgmøder sammen med Trump.

/ritzau/AFP