Udbudspriserne er nemlig stadig stigende på både hus- og lejlighedsmarkedet. Altså er den pris, som mægler og sælger sætter huset til salg for, højere end den var sidste år. Det viser en opgørelse fra Boliga.*
For mens en kvadratmeter villa eller rækkehus i 1. kvartal 2016 i gennemsnit var udbudt til 16.052 kroner, så var de for de samme måneder i år udbudt til 16.729 kroner. Altså er udbudsprisen gået op med knap 700 kroner.
Endnu større målt i kroner og øre er stigningen i udbudspriser for ejerlejligheder. Her var gennemsnittet på landsplan 31.376 kroner i år, mens det i 2016 var 29.520 kroner i 1. kvartal sidste år. Tilbage i 2012 lød udbudsprisen i gennemsnit på 21.915 kroner.
Plads eller beliggenhed
Det er da også de gamle travere, der ligger som de dyreste steder at købe bolig.
Drømmer man om en central beliggenhed i Københavns centrum, kommer man i København K til at se på lejligheder med en gennemsnitlige udbudspris på 48.722 kroner pr. kvadratmeter, mens udbudsprisen på Frederiksberg C lyder på 47.655 kroner.
Er det en villa, der er drømmen, skal man være forberedt på en udbudspris på 52.117 kroner pr. kvadratmeter i Charlottenlund nord for hovedstaden, mens den ifølge Boliga på Frederiksberg er 51.788 kroner.
Laveste udbudspris finder man i Vrå i Nordjylland, hvor den lyder på 4.998 kroner. Lidt mere forventer køberne i Roslev nord for Skive. De har gennemsnitligt udbudt deres villaer til 5.378 kroner pr. kvadratmeter - det er mindre end sidste år. Her var udbudsprisen på 5.971 kroner kvadratmeteren.
Se de aktuelle kvadratmeterpriser på udbudte villaer her
* Boliga har opgjort den gennemsnitlige udbuds-kvadratmeterpris på villaer/rækkehuse og ejerlejligheder udbudt i 1. kvartal de seneste fem år.