Tirsdag i sin åbningstale i Folketinget præsenterede statsminister Lars Løkke Rasmussen et nyt boligskattestop.

Det skal erstatte det boligskattestop, Anders Fogh Rasmussen indførte for små 20 år siden og samtidig rette op på de fejl, der er begået af ejendomsvurderingssystemet.

Mens detaljerne i Lars Løkke Rasmussens tale var få, så er det droppet ud med information om boligskattestoppet, der først bliver præsenteret officielt onsdag klokken 13.

Her er, hvad vi ved op til nu:

* Lars Løkke Rasmussen har lovet, at ingen boligejere kommer til at betale mere i boligskat end med de nuværende regler.

* Regeringen vil bruge samlet 34 milliarder kroner på at tilbagebetale skat betalt grundet for høje ejendomsvurderinger samt på at fastfryse skatten på boliger.

* 730.000 boligejere forventes at få samlet 10 milliarder kroner tilbage af skattebetalinger, der har været for høje. Det er en refusion fra perioden siden 2011.

* Regeringen vil sikre, at ingen nuværende boligejere kommer til at betale mere i skat efter 2020, end de gør nu.

* Regeringen vil sænke både grundskyldssatsen og ejendomsværdiskatten.

* Regeringen vil som en sikkerhedsmargin skære 20 procent af fremtidige ejendomsvurderinger, så ingen får vurderet deres ejendom - og dermed skattegrundlag - for højt.

* Regeringen vil give en permanent skatterabat til 600.000 boligejere, så stigende ejendomsvurderinger ikke øger skattebilletten. Rabatten bortfalder ved hussalg.

* Huse købt efter 2020 kan dog opleve stigninger i boligskatterne, da de ikke vil være sikret mod stigninger i ejendomsvurderingerne.

Kilder: Stm.dk, Politiken, Berlingske, DR, Børsen.

/ritzau/