Den tidligere forsvarsminister Carl Holst har om nogen været i offentlighedens søgelys, siden skeletterne i august måned begyndte at vælte ud af skabet.

Siden Carl Holst forlod sin post som forsvarsminister 29. september, har antallet af uheldige sager kun vokset sig større. Senest har Fyens Stiftstidende i dag kunnet offentliggøre en rapport, hvor advokatfirmaet Kromann Reumert fremlægger en række nye kritikpunkter mod den tidligere minister.

Sagen om engelskundervisning

Der havde kun været stille omkring den omstridte politiker i en måneds tid, da Fyens Stiftstidende i starten af november kunne påvise, at Carl Holst som regionsrådsformand i Region Syddanmark havde fået intensiv engelskundervisning på skatteydernes regning.

I 2008 indledte Carl Holst et forløb med 131 enelektioner og konsulentbistand i oversættelsesopgaver samt korrekturlæsning af taler og telefonmøder. Det kostede regionen 133.000 kroner over en periode på fem år. Samme år havde Carl Holst fået medietræning for 150.000 kroner.

Professor i økonomistyring Per Nikolaj Bukh vurderede i Fyens Stiftstidende, at regningen for engelskundervisningen var i en gråzone af lovgivningen. Undervisningen skulle nemlig kunne relateres til funktionen som forvaltningschef i regionen og i mindre grad som politikeren bag embedet.

Carl Holst selv udtalte, at det var forretningsudvalget i Region Syddanmark, hvor Holst selv var formand, som besluttede at tilbyde ham engelskundervisning på grund af mange internationale aktiviteter.

Bilagsfifleri

10. november skriver Fyens Stifstidende om en række sager, hvor Carl Holst er hovedpersonen. Kritikpunkterne kommer fra en rapport, som advokatfirmaet Kromann Reumert har lavet.

De nye oplysninger tyder på, at regionen godt vidste, at Carl Holsts forbrug af sprogundervisning var langt over normalen for regionsrådsformænd.

Således henvendte Region Syddanmark sig til IBL Sprogservice i 2010 og bad dem om at ændre en regning. Regionen bad konkret om at få slettet Carl Holsts navn på en regning for engelskundervisning.

De 47 aviser

I den nye rapport bliver det også fremlagt, at Carl Holst i sin tid som regionsrådsformand var glad for aviser. Meget glad for aviser.

På regionens regning fik Carl Holst nemlig sendt ti aviser til sit private hjem og leveret yderligere 37 til kontoret.

I første omgang blev de 37 aviser stilet direkte til Carl Holst, men det blev siden lavet om, så de i stedet blev adresseret til sekretariatet.

I Region Syddanmark findes regler om, at medlemmer af regionsrådet kun må have abonnement på to aviser og to blade. Som noget særligt har formanden har dog retteligt mulighed for at holde flere end to aviser.

Kampagnetaler

BT kunne tidligere oplyse, at en konsulent havde skrevet taler for Holst, som ikke relaterede sig til regionsrådsformandens virke i regionen, men politikerens ambitioner om at komme i folketinget. Region Syddanmark fik siden ændret fakturaen, så det ikke synedes tydeligt.

Ifølge den nye rapport var det langt fra et enestående tilfælde; Både interne og eksterne folk blev i perioden fra 2013 og frem til folketingsvalget gentagende gange bedt om at skrive taler til Carl Holst. Taler, som ikke var relateret til regionen, men til hans private valgkampagne.

Flere medarbejdere skulle efter sigende have protesteret imod at udarbejde taler, som ikke havde noget at gøre med regionen.

Kurser for knap en million

Særligt stiller rapporten sig også kritisk overfor en række kurser, som Carl Holst har deltaget i.

I 2014 var Carl Holst og en unavngiven ledende medarbejder på kursus i Schweiz. Det varede fire dage og kostede 92.000 kroner per mand plus en tillægsudgift på 27.000 kroner.

En anden regning lyder på 750.000 kr. til en coaching virksomhed i løbet af en femårig periode fra 2010. Pengene blev brugt på individuelle coaching-forløb til lederne i regionerne.

Særligt undrer advokaterne fra Kromann Reumart sig over, at regningerne er så uspecificerede, at det er svært at se, hvad pengene rent faktisk er gået til.

Siden august har Carl Holst været genstand for massiv kritik. I sin tid som forsvarsminister var det blandt sagerne om Christian Ingemann Nielsen og eftervederlag fra tiden som regionsrådsformand, som ramte Carl Holst hårdt. De første af Carl Holsts møgsager opridses her:

F16-kritik

Det var strengt taget ikke en møgsag for Carl Holst, da danske F16-mekanikere i et åbent brev til statsminister Lars Løkke Rasmussen opfordrede regering til at stoppe den danske mission i Irak på grund af revner i stellene på F16-flyene samt rekordhøjt sygefravær og flere stresstilfælde blandt mekanikerne i Kuwait.

Men det udviklede sagen sig til, fordi Carl Holst ifølge flere kritikere var alt for langsom med sin reaktion. Carl Holst blev kritiseret for at gemme sig.

Eftervederlag

Historien om et eftervederlag på 833.040 kroner fra tiden som regionsrådsformand i Region Syddanmark voksede sig så stor, at Carl Holst i begyndelsen af august måtte stoppe for flere udbetalinger af sit eftervederlag.

28. juli stod han ellers på Facebook stædigt fast på, at der intet som helst forkert var i, at han modtog »efterløn« for sit virke som regionsrådsformand samtidig med sin hyre som forsvarsminister.

Ni dage og en mediestorm senere frasagde han sig så flere eftervederlagsudbetalinger.

Irakkrigen

I et interview med Ritzau forsvarede Carl Holst i begyndelsen af august Lars Løkke-regeringens beslutning om at nedlægge undersøgelseskommissionen vedrørende Irak-krigen med den begrundelse, at man allerede havde fundet ud af, at krigsbegrundelsen, at Irak havde masseødelæggelsesvåben, var forkert.

Men den daværende VK-regering og Dansk Folkeparti officielt involverede sig i Irak-krigen med en helt anden begrundelse. De greb til våben, fordi Iraks diktator, Saddam Hussein, havde blæst på gentagne FN-resolutioner. Det fastholdt V og K dengang, og det gør de stadig.

Interviewet fik flere politikere til at påpege Carl Holsts fejl.

Ingemann-sagen

En række regionsrådsmedlemmer i Region Syddanmark kickstartede i september sagen, da de stod frem med mistanken om, at Carl Holst havde ansat Christian Ingemann Nielsen for regionens penge til at hjælpe sig i valgkampen op til folketingsvalget.

Siden fulgte forskellige mediers afsløringer af e-mails, sms-beskeder og visitkort, der indikerede, at Ingemann fungerede som personlig assistent for Holst. I nogle tilfælde tilsyneladende under valgkampen.

I Ekstra Bladet kom det frem, at Carl Holst i et brev til bl.a. statsministeren selv har omtalt Ingemann som sin personlige assistent.

Holst måtte til sidst erkende, at Ingemann havde fungeret som hans personlige assistent. Holst nægtede fortsat at sige, om Ingemann havde ført valgkamp for ham.

28. september meddelte et enigt forretningsudvalg i Region Syddanmark, at de havde »fået yderligere indicier« på, at Ingemann rent faktisk havde ført valgkamp for Holst, mens han endnu var en del af regionen.

Ud af 10.000 mails fra Ingemanns tid i regionen var omkring 800 af dem var fra valgkampsugerne i maj og juni i år - og halvdelen af de 800 handlede om Carl Holsts valgkamp ifølge Jyllands-Posten.

Fakturaen, der blev ændret

Sidst i september kom det så frem i BT, at Region Syddanmark fik ændret en faktura, så den skjulte, hvad udgifter på 16.000 kroner til en ekstern konsulent, som Carl Holst havde benyttet sig af, blev brugt på.

Ifølge BT havde konsulenten skrevet et indlæg og tre taler for Carl Holst. De informationer blev af regionen forsøgt skjult, så der på fakturaen udelukkende stod, at konsulenten havde lavet fire »oplæg« på forskellige datoer.

I en mail til konsulenten, som BT er i besiddelse af, bad regionen blandt andet om, at Carl Holsts navn blev slettet i fakturaens overskrift.

Carl Holst trådte af den efterfølgende dag, 29. september, og fik 1,7 millioner kroner i eftervederlag for sine 93 dage som forsvarsminister. Samme dag tog borgerne sagen i egen hånd og meldte Carl Holst til politiet.

Kopp-sagen

Dagen efter ministerens aftrædelse kunne Berlingske afsløre, at endnu en kommunikationsmedarbejder udover Christian Ingemann Nielsen hjalp Carl Holst under valgkampen.

Det drejede sig om Hanne Kopp, som fra 2007 til og med 2011 var kommunikationsrådgiver for Carl Holst. I dag er Hanne Kopp kommunikationskonsulent i Psykiatrien i Syddanmark og dermed fortsat embedsmand i regionen.

Mens Ingemann angiveligt brugte arbejdstid på kampagnearbejdet, understregede Hanne Kopp, at hun assisterede Carl Holst i sin fritid.

Berlingske kunne i samme omgang fortælle, at selvom Hanne Kopps bistand til Carl Holst var frivillig og foregik i fritiden, var det ifølge forvaltningsekspert Sten Bønsing ulovligt for Holst at benytte sig af assistancen.