Den særlige politienhed Task Force Indbrud (TFI) anholdt onsdag otte mænd på forskellige adresser i landet i samarbejde med fem politikredse.
Anholdelserne sker på baggrund af flere måneders omfattende efterforskning af to personer, der mistænkes for at have aftaget tyvekoster i form af dyre designermøbler og -lamper fra flere personer, som mistænkes for indbrud i private hjem og virksomheder i Nordsjælland, Østjylland, Syd- og Sønderjylland, Fyn og Sydsjælland og Lolland-Falster.
Den ene af de to anholdte, som begge sigtes for hæleri af særlig grov beskaffenhed, driver en internetbaseret forretning med speciale i køb og salg af designermøbler i Sønderjylland. De to mænd blev torsdag fængslet i et grundlovsforhør ved Retten i Lyngby.
Ifølge lederen af TFI, politiinspektør Bent Isager-Nielsen, er sagen et billede på, hvor organiseret indbrudskriminalitet og hæleri er blevet de seneste år.
Ændret hælerimarked
»Hele hælerimarkedet har ændret sig. Før i tiden var det oftest noget, der lugtede langt væk, og som foregik på snuskede værtshuse. Det gør det stadig i nogle tilfælde, men i dag er hæleri mange gange pakket ind i tilsyneladende legale forretninger som for eksempel internetbutikker. Hvis en person, som køber og sælger lovlige designermøbler og samtidig en gang imellem aftager fra indbrudstyve, siger, at det bunder i en misforståelse, kan det være svært for politiet at bevise, at det er hæleri,« siger han.
Her er det politiets opgave at bevise, at personen er skyldig, ved brug af efterforskningsmetoder som for eksempel aflytning og overvågning.
»Det kræver tung efterforskning, og det er en udfordring, men aktionen onsdag viser, at det bestemt ikke er en umulig opgave for politiet at sikre sig mistankegrundlag nok til at rejse sigtelse,« siger Bent Isager-Nielsen.
Danmark er attraktiv
Danmark er ifølge Bent Isager-Nielsen et attraktivt land at begå indbrud i, fordi borgerne er forholdsvis velhavende, landet har åbne grænser, og forsikringssystemet udbetaler erstatning, næsten uanset, hvor dårligt man sikrer sig. Men hvis politiet skal komme indbrudskriminaliteten til livs, er det vigtigt at ramme hælerne, forklarer Bent Isager-Nielsen.
»Hæleri er hele forudsætningen for organiseret indbrudskriminalitet, for der er jo ikke nogen, der stjæler til sig selv i den branche.«