Mandag kom den længe ventede beretning fra den kommission, der siden 2010 har undersøgt, om Justitsministeriet eller Politiets Efterretningstjeneste (PET) modvirkede politi og anklagemyndighed i Blekingegadesagen.

Og kommissionen har konkluderet, at Justitsministeriet og PET ikke forsøgte at bremse den lokale efterforskning, der lå hos Lyngby Politi. Den konklusion undrer forfatteren til blandt andet bogen »Blekingegadebanden«, Peter Øvig Knudsen, skriver Politiken.

»Jeg er uenig i den overordnede konklusion,« siger han til avisen og fortæller, at han nu vil nærstudere de enkelte fakta i kommissionens fremlæggelse for at se, om det kan ændre hans holdning.

Heller ikke retsordfører for de Konservative Tom Behnke (K) er overbevist. Han siger til avisen, at kommissionens konklusion ikke har givet ham alle de svar, han behøver.

PET har været under mistanke for at have tilbageholdt oplysninger for politiet og dermed indirekte have været skyld i, at den 22-årige politibetjent Jesper Eigtved Hansen blev dræbt under røveriet mod Købmagergades Postkontor i 1988. Der har været spekuleret i, hvorvidt drabet kunne være undgået, hvis PET havde samarbejdet med det almindelige politi.

Justitsminister Karen Hækkerup (S) sagde imidlertid mandag, at hun på baggrund af kommissionens beretning føler sig overbevist om, at alle væsentlige spørgsmål om myndighedernes efterforskning af Blekingegadebanden nu er besvaret.

»Nu kan man sige, at PET ikke forsøgte at ødelægge det almindelige politis arbejde. Tværtimod forsøgte man at hjælpe, og det, synes jeg, er rart, at man på den måde kan sige, at der ikke er noget at komme efter,« sagde hun.