Wolford er lige så kendt for lingeri, som for fine strømpebukser. Mærket forhandles over det meste af verden, og kollektionerne indeholder både det helt enkle basisundertøj, der gør sig perfekt til hverdag, men også mere tidstypiske blondelækkerier. Et kendetegn ved Wolfords undertøj er, at det er klassisk, af høj kvalitet og uden sømme.

Priserne ligger i den øvre ende af skalaen, men så holder Wolfords mønstrede nylonstrømpebukser, hofteholdere og lingeri også væsentligt længere end de standardvarer, som du kan købe i billigere kædeforretninger.

Den nye Wolford Boutique på Østerbro åbner på Østerbrogade 106 den 7. maj. Åbningstiderne er mandag til fredag fra klokken 10 til 18 og lørdag fra 10 til 15. Du finder også Wolford Boutique på Østergade 61 i indre by og på Gammel Kongevej 113 på Frederiksberg.

Læs også: Guide: Her bliver du lækker inderst inde

Hvad: Wolford Boutique Østerbro
Hvor: Østerbrogade 106, København Ø.
Hvornår: Åbner 7. maj. Mandag til fredag fra klokken 10 til 18 og lørdag fra 10 til 15.