Endnu engang slåes det fast med syvtommersøm, at bedre brug af ny teknologi på alle områder ikke alene kan spare Danmark for milliarder af kroner hvert år men også skabe ny vækst og bedre eksport.

Rapporten »Danmarks digitale vækst 2012« fra Erhvervs- og vækstministeriet viser dog også, at danskerne ikke køber de høje hastigheder på internetforbindelsen, som de kunne få, hvis de vil betale for dem, og at mange virksomheder kunne få langt større produktivitet ved at bruge IT mere og bedre. Også den offentlige efterspørgsel skal blive bedre, så det kan stimulere væksten.

Vi kan gøre det bedre

»Danmark er godt på vej til at have en vækstorienteret, digital økonomi, hvor dansk erhvervsliv udnytter de digitale muligheder. Men der er milliardgevinster at hente ved at øge digitaliseringen af erhvervslivets interne processer og produktion, og herudover kan det offentliges anvendelse af digitale løsninger skabe nye forretnings- og eksportmuligheder for danske virksomheder, samtidig med at kvaliteten og effektiviteten i den offentlige sektor forbedres,« siger erhvervs- og vækstminister Ole Sohn.

Ifølge rapporten kunne 38,5 procent af de danske husstande og virksomheder i dag godt have en internetforbindelse på mindst 100 megabit i sekundet. I praksis har 0,8 procent det. Rapporten ser dog ikke på, om de ofte ret så høje priser er afgørende for, at folk holder sig væk.

69 procent af de danske virksomheder har digitaliseret en af fire udvalgte processer, og hvis blot én procent flere kom til, ville bruttoværditilvæksten fra erhvervslivet øges med mellem 2,6 og 6,5 milliarder kroner om året.

Et godt fundament

Brancheforeningen IT-Branchen, som samler den danske teknologiverden, kalder sammen med Dansk Erhverv den nye rapport for et godt fundament for en ny, digital strategi men efterlyser, at offentlige indkøb tænkes med ind som en måde at skabe digital vækst på.

»Der er nu sat en tyk streg under, at digitalisering bliver afgørende for at skabe vækst og øge produktiviteten i Danmark. Redegørelsen lægger en rigtig kurs for at få skabt en stærk, digital strategi for Danmark,« siger administrerende direktør i IT-Branchen, Morten Bangsgaard.

Markedsdirektør Søren Friis Larsen fra Dansk Erhverv, som repræsenterer 17.000 virksomheder og 100 brancheorganisationer inden for handel, rådgivning og videnservice, oplevelse og velfærd og transport, understreger nødvendigheden af, at de offentlige indkøb understøtter et mangfoldigt og innovativt marked, så der også skabes grobund for en eksport af dansk teknologi.

Frem med de offentlige data, tak

Dansk Industris brancheforening for IT- og telekommunikation, ITEK, er glad for anerkendelsen af betydningen af digitalisering.

»Danmark skal være et digitalt skaberland. Det skal ske ved at satse på forskning og uddannelse inden for det teknologiske område og ved, at det offentlige optræder som intelligent efterspørger af vore produkter og ydelser. Vi er helt enige, når regeringen påpeger, at offentlige data kan være en guldgrube for virksomhederne. Derfor opfordrer vi regeringen til at sørge for, at virksomhederne snarest kan få adgang til de mange data,« siger direktør i ITEK, Tom Togsverd.

Han glæder sig til at se den digitale strategi for Danmark, som regeringen har bebudet til begyndelsen af 2013.

Læs mere: Hent selv »Danmarks digitale vækst 2012« på Erhvervs- og vækstministeriets netsted (i PDF-format): http://www.evm.dk/~/media/oem/pdf/2012/pressemeddelelser-2012/30-05-12-redegorelse-om-danmarks-digitale-vaekst-2012-final.ashx