15.000 mennesker arbejdede under anden verdenskrig som slavearbejdere i fabrikshallerne hos Volkswagen, der fik omkring 60 pct. af sin arbejdskraft fra nazisternes koncentrationslejre.

Disse uhyrligheder kom frem i midten af 90erne i en bog, som Volkswagen selv betalte for, og som var skrevet af bilproducentens interne historiker, Manfred Grieger. Men nu er manden bag Volkswagens nazi-afsløringer ifølge New York Times ikke længere ansat hos VW, og det er blevet årsagen til en akademisk opstandelse i Tyskland.

Manfred Grieger er ifølge ham selv og Volkswagen stoppet efter gensidig aftale, men den køber 75 prominemte, tyske akademikere ikke, og de har derfor skrevet et åbent brev til VW, hvor de anklager selskabet for at udøve hævn over Manfred Grieger.

New York Times spekulerer i, at den åbentlyse grund til Griegers afsked med Volkswagen er en nyligt udgivet gennemgang af datterselskabet Audis gøren og laden under Hitler-regimet.

Manfred Grieger skrev her, at Audi under 2. verdenskrig producerede sine biler med hjælp fra slavearbejdskraft. Koncernens fabrik i Wolfsburg var helt afhængig af tvungen arbejdskraft fra besatte lande og fra det tredje riges koncentrationslejre, og selvom de indsatte kom ud af de skrækkelige lejre, blev de stadig skudt og tævet for småforseelser på Audis fabrik.

Hartmut Berghoff, der er professor ved Georg-August Universitetet i Göttingen, er initiativtager til det åbne brev, og han stiller spørgsmålstegn ved, hvor meget VWs cheflag satte pris på Manfred Griegers arbejde:

»Hvor skiltes de ellers?« siger han til New York Times.

I en udtalelse går Volkswagen dog stærkt imod påstandene om, at Manfred Grieger skulle være blevet fyret, og selskabet understreger, at man respekterer han arbejde højt.