Løkke luftede ideen for nyligt for at kunne fjerne den interne og tunge grænsekontrol i Norden, som ikke mindst er en bremse for den frie bevægelighed over Øresundsbroen og den økonomiske udvikling i Øresundsregionen.

Men med Sveriges nye forlængelse af sin midlertidige grænsekontrol og sin fastholdelse af transportøransvar, så rejsende fra Danmark fortsat skal vise gyldige ID-papirer for at komme ind i Sverige, er alt status quo.

Udlændingeminister Inger Støjberg fulgte torsdag – dagen efter svenskerne – trop med en forlængelse af den midlertidige danske grænsekontrol på 30 dage.

Den danske regerings store frygt er, at så længe grænsen til Sverige de facto er lukket for asylansøgere uden ID, er der en risiko for, at store grupper af flygtninge og migranter strander her i Danmark, når de ikke kan rejse videre til Sverige.

I dag er det uklart, hvor mange der opholder sig illegalt i Danmark. Til gengæld står det klart, at antallet af asylansøgere er faldet, siden Danmark begyndte at indføre stikprøvekontroller ved den dansk-tyske grænse for to måneder siden. Fra 639 i årets første uge til omkring 300 om ugen til godt 200 i uge 7 og under 100 i forrige uge. Men årsagen kan lige så vel tilskrives den kolde årstid som den midlertidige grænsekontrol, eftersom antallet af asylansøgere traditionelt falder på dette tidspunkt af året.

Flygtningestrømmen forventes at tage fart på ny med forårets komme og de nye hårde kampe mod IS i Irak og Syrien. En krig mod IS, som den danske regering fredag fik bred opbakning i Folketinget til at gå ind i – nu også med jagerfly i selve Syrien.

Allerede i dag har krigen sendt millioner på flugt, og intet indikerer, at søgningen mod Europa vil aftage. Regeringen har anslået, at 25.000 vil søge asyl i Danmark i år og 15.000 til næste år. Men tallene er usikre, medgiver regeringen. Det kan blive flere, det kan blive færre, men uanset hvad bliver der uden tvivl tale om mange tusinder med store udfordringer for det danske samfund til følge. Ifølge regeringens tal vil udgifter til integrationen i 2016 blive 6,5 mia. kr. I 2020 vil de være oppe på over 10 mia. kr. årligt: En af grundene til at regeringen vil have antallet af asylansøgere ned. DF meddelte i denne uge, at deres mål er at komme helt ned på 1.000 asylansøgere om året ligesom i nullerne.

I forvejen har regeringen sammen med sine støttepartier i blå blok og Socialdemokraterne foretaget en stribe historiske stramninger for at begrænse tilstrømningen, da de frygter svenske tilstand.

Næste store skridt ser ud til at kunne blive mere kontante metoder ved den dansk-tyske grænse for at stoppe tilstrømningen af flygtninge og økonomiske immigranter. DF kæmper fortsat for at gøre grænsekontrollen permanent og forud for EU-topmødet om flygtninge- og migrationskrisen på mandag, har partileder Kristian Thulesen Dahl over for statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) insisteret på, at Danmark har ret til at afvise flygtninge ved grænsen for at sende dem tilbage til Tyskland, da dette er et såkaldt »sikkert land«. Ideen er ikke blankt afvist af Løkke, men han finder det klogest med en samlet europæisk løsning.

»Kunne et element i en samlet løsning være, at man suspenderer Dublin (konventionen, red.) ved at sige, at man ikke kan passere fra ét sikkert land til et andet? Det kan det godt,« lød det forleden fra Løkke under spørgetimen i Folketinget.

For statsministeren er det også vigtigt ikke at støde den tyske kansler Angela Merkel unødigt. Tyskland er ikke blot en nær politisk allieret, landet udgør også Danmarks største eksportmarked.

Kristian Thulesen Dahl er betydeligt mindre fintfølende over for Merkels Tyskland. I DFs optik har Merkel selv været med til at skabe problemerne, da hun tidligt i forløbet under flygtningekrisen åbnede for flygtninge.