Det er tid til nye dimser hos teknologiforbrugerne. Nu har tablets stået højt på ønskelisten i en årrække, og mange har efterhånden fået den private maskinpark udstyret også med sådan en størrelse.
Dermed bliver der plads til nye elektroniske enheder, og tablets forventes da også at komme til at udgøre mindre end en tiendedel af salget af enheder i 2014. Det vurderer IT-analysevirksomheden Gartner i en prognose for markedet for elektroniske enheder.
Det er ellers onsdag aften dansk tid, at teknologigiganten Apple igen har inviteret til produktlancering - og ventes at komme med nye iPads sammen med opdaterede udgaver af selskabets iMac-computere.
Ifølge Gartner er tempoet i salget af tablets gennem året begyndt at stilne lidt af i forhold til tidligere vækst, og det er sket i takt med at teknologiforbrugerne er begyndt at se mod alternative enheder, ligesom de tablets, de allerede har indkøbt får lov til at leve et længere liv.
Det vil betyde, at der samlet for 2014 vil blive solgt 229 millioner tablets - hvilket dog fortsat er en stigning på 11 procent i forhold til 2013, hvor der imidlertid blev solgt hele 55 procent flere tablets end i 2012.
Her lyder forventningen da også, at levetiden for tablets vil blive øget over de kommende år og ligge omkring tre år i 2018. Det vil resultere i omkring 90 millioner færre nye tabletindkøbere og 155 millioner færre udskiftninger hos tabletindehavere i 2018.
»Tablet-brugere udskifter ikke nødvendigvis deres tablet med en ny tablet, men vil hellere investere i en hybrid eller to-i-en-enhed,« meddeler researchdirektør hos Gartner Ranjit Atwal i en kommentar til prognosen for tabletmarkedet.
Heri henviser han til hybrid-produkterne, hvor skærmen kan få påhæftet tastatur, således at de fungerer som en almindelig bærbar computer.
På verdensplan forventer Gartner, at det samlede salg af PCer, tablets, »ultramobile« enheder, der er betegnelsen for de ultratynde og lette udgaver af bærbare computere, samt mobiltelefoner samlet vil nå 2,4 milliarder enheder i 2014. Det svarer til en vækst på 3,2 procent i forhold til 2013.
»Markedet for elektroniske enheder fortsætter med at udvikle sig - og samspillet mellem traditionelle PCer og forskellige former for ultramobiler og mobiltelefoner bliver mere kompleks,« vurderer Ranjit Atwal.
En af de tendenser, der for alvor breder sig på markedet for elektroniske enheder lige nu, er et skift mod kæmpestore smartphones.
Flere teknologiproducenter har den seneste tid præsentere mobiltelefoner så store, at de også går under deres egen betegnelse »phablets«, der er en mellemting mellem en smartphone og en tablet.
Tirsdag rykkede amerikanske Google ind blandt kæmpetelefonerne med en ny 5,9 tommer stor Nexus Android-telefon i form af Nexus 6.
For nylig var det Apple, der udvidede med en kæmpemobil i form af iPhone 6 Plus, der har en 5,5 tommer skærm. Mens Samsung har været i markedet for store smartphones i noget tid, efter selskabet kom med sin 5,3 tommer store Galaxy Note i 2011 og siden har lanceret flere varianter af den.