Det viser selskabets regnskab, der er offentliggjort onsdag.
Selskabet har i 2017 leveret et overskud på bundlinjen på 360,1 mio. kr. mod 43,5 mio. kr. året før. Park Street Nordicom har lavet positive værdireguleringer for 365,8 mio. kr. i 2017.
Selskabets resultat før værdireguleringer og skat, EBVAT, landede næsten på niveau med året før. EBVAT landede på 25,9 mio. kr. i 2017 mod 24,9 mio. kr. året før. Park Street Nordicom skriver, at EBVAT landede som ventet.
Selskabet oplyser, at EBVAT-resultatet indtil tredje kvartal var lavere end i 2016, men det blev vendt i fjerde kvartal.
»EBVAT blev bedre på grund af reduktionen af finansielle omkostninger som følge af lavere marginer på realkreditlån,« skriver selskabet i regnskabet.
Ejendomsselskabet venter i 2018 et EBVAT-resultat i niveauet 80-90 mio. kr.
Det skal blandt andet ske ved at fortsætte med at strømline selskabets operationer ved implementeringen af nye systemer, politikker og strategiske partnerskaber med ekstern ejendomsadministration.