Integrationsminister Annette Vilhelmsen (SF) mener ifølge Fyens Stiftstidende, at det er et angreb på ytringsfriheden, at digteren Yahya Hassan ikke kan få lov til at læse sine digte op på Vollsmose Bibliotek.

Besøget er blevet aflyst af sikkerhedshensyn, men det er dybt problematisk, lyder det fra ministeren.

»Det er fuldstændig uacceptabelt. Ytringsfriheden er jo en af grundpillerne i vores demokrati, og den skal vi alle sammen være med til at beskytte,« siger hun til Fyens Stiftstidende.

Annette Vilhelmsen opfordrer samtidig til, at sagen bliver taget op på et højere niveau i Vollsmose. Og så håber hun, at Yahya Hassan kan stå imod det pres, der hviler på den unge digters skuldre.

»Jeg håber, at han bliver ved med at finde modet til at fremsige sine digte og meninger. Men jeg synes også, at det er en sag, der skal tages op i Vollsmose,« fastslår hun.

Arrangementet på Vollsmose Bibliotek er blevet aflyst, fordi Fyns Politi har vurderet, at trusselsniveauet er for højt. Det handler om at beskytte den offentlige orden, lyder det fra politiet.

Yahya Hassan langer i sine digte hårdt ud efter det muslimske miljø i landets ghettoer som eksempelvis Vollsmose, og det har skaffet ham mange fjender. Tidligere på ugen blev han overfaldet på Københavns Hovedbanegård, men det er ikke noget, der har fået den 18-årige digter med palæstinensiske rødder til at tie.

Han er ifølge Politiken dybt utilfreds med, at besøget på biblioteket i Vollsmose er aflyst, og betegner det som en falliterklæring.

»Ytringsfriheden har altid været der for mig. Jeg er vokset op i et land med ytringsfrihed, og jeg har sgu altid sagt min mening. Selv i et miljø, hvor den ikke var der. Biblioteket, politiet, Politiken, myndighederne, kommunen, ministrene og politikerne taler om den her ytringsfrihed og siger, det er det, de vægter allerhøjest. Og så er det dem, der ikke kan nosse sig sammen til at komme ud i Vollsmose. Det er sgu en falliterklæring,« siger han til avisen.