JERUSALEM: Et af de sociale mediers kvikkeste hoveder, når det gælder konflikten i Syrien, satte sig foran computeren efter Islamisk Stats (IS) halshugning af den amerikanske journalist James Foley.
Eliot Higgins, en 35-årig brite, er bedre kendt som Brown Moses – et navn han har taget fra Frank Zappas gospelinspirerede sang af samme navn – har identificeret stederne, hvor James Foley, Steven Sotloff og briten David Haines blev halshugget.
»Det var ikke svært at gætte, at det kunne være i bjergene omkring byen Raqqa. Men det tog et par dage, at finde frem til den mulige lokation,« fortæller han til Berlingske.
Siden halshugningen af de tre vesterlændinge har han lagt billeder ud på nettet, der på den ene side viser henrettelsen og på den anden side billeder, der er tilgængelige via Google Maps og Google Earth. Som en enmands-efterretningstjeneste parrer han billederne, indtil de passer. Træ for træ. Hus for hus. Detalje for detalje.
De gullige bakker, hvor de tre vesterlændinge knæler iført orange klæder ved siden af den hætteklædte bøddel er ifølge Eliot Higgins, et sted lige øst for den syriske by Raqqa. Baggrunden på videoerne skifter, men bakker, huse og træer afslører gerningsstederne. Det er de samme bakker. Bare en anden vinkel.
Gidslerne skal presse politikerne
Om det er Eliot Higgins’ aktivitet på Twitter eller de amerikanske droner over Raqqa de seneste dage, der har fået IS til at ændre strategi, står uklart. Men i den seneste video, hvor den britiske fotojournalist og fange John Cantlie optræder, har IS droppet de gule bakker. Kulisserne er ændret, og John Cantlie ses siddende bag et skrivebord med sort baggrund.
I modsætning til sine forgængere taler han på vegne af IS om muligheden for at få de kidnappede vesterlændinge frigivet via forhandlinger. En noget-for-noget-attitude, lige som ved den seneste frigivelse af 46 fanger fra det tyrkiske konsulat i Mosul.
De sad fanget i mere end tre måneder, og tyrkiske kilder antyder allerede, at deres løsladelse ikke har været gratis. Enten er der betalt en pris, eller også har IS givet Tyrkiet en belønning for at nægte deltagelse i koalitionen mod IS.
Den grundlæggende idé bag IS’ brug af de vestlige gidsler synes nu at være at skabe debat i Vesten om koalitionens angreb. Den britiske fange John Cantlie bruges nu af organisationen i en serie af såkaldte undervisningsvideoer.
I velformulerede og IS-censurerede sætninger argumenterer han imod den krig, der allerede er begyndt. IS håber, at det vil få kritikerne i Vesten til at presse politikerne og gøre krigen kortere.
Medierne går for langt
For Rita Katz, der er direktør for SITE Intelligence Group betyder det ikke, at IS har ændret karakter. Det betyder, at gruppen er presset.
»Jeg er ikke et øjeblik i tvivl om, at IS er meget bange for den amerikansk anførte offensiv,« siger hun til AFP.
En af dem, der ved, hvordan de kidnappede har det dybt inde i det selvproklamerede kalifat, er den 39-årige franske journalist Nicolas Henin. Han sad til fange i ti måneder hos IS. Syv af månederne var han sammen med Foley, Sotloff og de andre, indtil han blev løsladt i april 2014.
Nicolas Henin er ikke meget for at tale om sin tid som fange. Han mener, at mange medier går for langt. Blandt andet det britiske dagblad The Daily Mail, der i weekenden bragte billeder af den kidnappede John Cantlie fra 2008, hvor han ses med de britiske prinser William og Harry.
Havde IS ikke kendskab til denne royale venneforbindelse i forvejen, har de det nu. Enhver med kendskab til IS og gruppens behandling af gidsler ved, at sådan et billede kan koste John Cantlie dyrt i form af ekstra knubs til hverdag og måske også have indflydelse på hans endelige skæbne.
»Vi var omkring 20 journalister og humanitære nødhjælpsarbejdere i IS’ fangenskab,« siger Nicolas Henin til Berlingske.
Siden hans løsladelse i april er nye kommet til. Blandt dem er, ifølge dagbladet The Guardian, to italienske kvinder og en japaner. Ifølge CNN sidder enkelte amerikanske statsborgere stadig fanget hos IS. Det nøjagtige tal er ikke kendt. IS offentliggør ikke navnene på sine gidsler, før de optræder i iscenesatte videoer eller halshugninger.
Af hensyn til familie og de kidnappedes egen sikkerhed er det de fleste landes officielle politik, at man ikke omtaler fangerne. I nogle tilfælde vides det heller ikke med sikkerhed, hvem der har taget de forskellige vesterlændinge i Syrien. Og nogle fanger ender med at blive solgt videre af mellemmænd til de større islamistiske grupper som IS eller Jabhat al-Nusra.
Navy Seals gav op
Siden IS indtog store dele af det nordvestlige Irak i juni og begyndte at halshugge vestlige gidsler, er mange forskellige teorier om, hvor de kidnappede befinder sig, blevet offentliggjort.
Der går rygter om et såkaldt gidselhotel i byen Raqqa. Andre foreslår, at de omkring 20 vesterlændinge opbevares i underjordiske tunnelnetværk under byen.
Ifølge en række amerikanske medier forsøgte Navy Seals at lokalisere og redde James Foley og de andre gidsler i løbet af sommeren 2014. De amerikanske specialtropper trak sig tilbage, enten fordi de ikke fandt stedet, hvor gidslerne befandt sig, eller fordi stedet var for massivt bevogtet. Nicolas Henin fortæller selv, hvordan han og de andre gidsler konstant blev fragtet rundt.
»Vi var ikke i Raqqa hele tiden. Vi blev flyttet rundt mellem forskellige byer. Vi opholdt os i huse, ikke tunnelsystemer,« siger han. I et tidligere interview til BBC fortæller Nicolas Henin, hvordan han delte mad og tæpper med James Foley, og hvordan den amerikanske journalist blev tævet mere end de andre, fordi IS havde fundet ud af, at Foleys bror var ansat af den amerikanske hær.
Ifølge Eliot Higgins’ iagttagelser tyder meget på, at de vestlige gidsler har befundet sig i området omkring Raqqa i mindst en måned. James Foley blev halshugget 19. august. Steven Sotloff 2. september og David Haines 13. september.
Eliot Higgins, der også nøje har undersøgt vejrforholdene på de forskellige videoer, ved, at IS måske ikke har halshugget gidslerne samme dag, som videoerne er blevet offentliggjort. Han afviser dog, at de alle tre er blevet halshugget samme dag, og indikerer, at Raqqa ikke kun er IS’ hovedstad i det nye kalifat, men også stedet, hvor de omkring 20 gidsler sidder fanget.
Denne artikel er oprindeligt bragt uden kildehenvisning til AFP. Den er siden blevet opdateret.
