Det gratis og åbne operativsystem Linux bliver fortsat mere udbredt takket være øget brugervenlighed i de mest populære udgaver samt lanceringen af flere større spil på platformen.

Læs også: Analyse: Kan Linux erstatte Windows som spilplatform?

Flere offentlige myndigheder vælger at skifte til Linux-baserede systemer, og dermed må gamle giganter som Microsoft hive op i ærmerne for at genvinde de tabte markedsandele.

Ifølge hjemmesiden Phoronix vil det amerikanske selskab derfor være klar til at udgive en Linux-version af kontorpakken Office. Det kan ske allerede i 2014.

Fuldværdig Linux-udgave

Større Linux-popularitet betyder også større popularitet for de gratis Office-rivaler som OpenOffice og LibreOffice. Man kan godt nok allerede få Microsofts Office-pakke i Linux via tjenester som Wine, men dette er ikke et optimalt alternativ.

Forleden blev konferencen Free Open-Source Developers' European Meeting afholdt i Bruxelles i Belgien. Her fik hjemmesiden Phoronix en interessant nyhed at vide fra en anonym kilde, og den gik ud på, at Microsoft for alvor overvejer en fuldværdig Linux-udgave af Office.

Linux har vist sig som et kommercielt levedygtigt system, hvilket Microsoft ikke kan tillade sig at bevæge sig udenom. Selskabet vil for eksempel udgive en Office-version til smartphones på det Linux-baserede operativsystem Android senere i år.

Læs også: Microsoft Office kommer endelig til iOS og Android

Ikke ubekendt med Linux

Microsoft er angiveligt allerede i gang med at teste Linux-versioner af Office internt. Om dette resulterer i en lancering i 2014 er fortsat uvist, men det er ikke helt umuligt.

Den amerikanske IT-gigant er ikke helt ubekendt med at arbejde på forskellige Linux-projekter. De bidrager for eksempel til virtualiseringsdrivere til Linux-kernen og sponserer blandt andet den årlige LinuxTag-konference i Tyskland.

Foreløbig er der ingen officielle Microsoft-programmer tilgængelig til Linux med undtagelse af samtaletjenesten Skype, som selskabet opkøbte for små to år siden.

Læs også: Lang ventetid på Ubuntu-mobiler

Læs artiklen på hardware.no

Oversat af Janus Bødker.