EUROPA: Flere flygtninge kommer til Europa dette efterår end tidligere efterår. Det skyldes blandt andet rygtet om, at flere europæiske lande er ved at lukke deres grænser, men også at menneskesmuglerne har taget nye midler i brug for at få flere flygtninge om bord trods det dårligere vejr. Det skriver Jyllands-Posten.

Avisen har talt med flere flygtninge og med talspersoner fra FN, der samstemmigt beretter om, hvordan menneskesmuglere er begyndt at sænke prisen for at fragte en flygtning til Europa på dage, hvor vejret er dårligt. Samtidig er flere smuglere også begyndt at bruge større både, ofte en slags træskibe, som anses for at være mere sødygtige end de oppustelige gummibåde. Begge dele for at sikre en indtægt også i de koldere måneder på året.

For hvor flygtningestrømmen tidligere har fulgt sæsonen og er stilnet af efterhånden, som efterårets koldere temperaturer har sænket sig over Europa, er tendensen i år en anden. Det fortæller Zoi Livaditou, græske læge og ansatte hos den Internationale Organisation for Migration.

»De (flygtningene, red.) vil fortsætte med at komme. Uanset vejret. Intet kan stoppe dem. Der er heller ikke noget, som standser smuglerne,« siger han til Jyllands-Posten.

Oktober satte rekord med over 210.000 ankomster til de græske øer. Flere end i hele 2014. I september kom 173.000.