I forbindelse med offentliggørelsen af kvartalsregnskabet fremlægger SAS her til morgen også en plan for, hvordan selskabet vil holde sig flyvende fremover, selv om kreditterne udløber til juni næste år. Endnu engang er det medarbejderne, der skal betale, og de kommer til at holde hovederne kolde og flyene i luften, for alternativet er at lukke deres egen arbejdsplads. »I en lang periode er det medarbejderne, der har haft fat om styrpinden i SAS. Den er de nødt til at overdrage til ledelsen nu, for deres eneste alternativ er at crashe og sende SAS konkurs, og det er de næppe interesserede i. Det er jo deres arbejdsplads, så jeg tror på, at de må slippe de sidste tøjler nu,« vurderer SAS-analytiker i Sydbank Jacob Pedersen. I går meddelte ledelsen i SAS, at de var klar med en spareplan og en aftale, der skal sikre selskabets fortsatte drift trods verserende konkursrygter i både danske og svenske medier weekenden over. Men det er ikke en aftale, som medarbejderne kender noget til – selv om de angiveligt kommer til at holde for i den tre milliarder kroner store besparelse, som SAS lægger op til. »Vi afventer, at ledelsen inviterer os til en dialog om fremtiden,« lød det i går i en pressemeddelelse fra kabinepersonalet hos SAS (CUA), der således kunne bekræfte deltagelse i en række informationsmøder – men altså ingen aftale.
Lånene på plads
Dagens massive spareplan, der efter al sandsynlighed betyder fyringer af mindst 1.000 medarbejdere og en gennemsnitlig lønnedgang på 15 procent, er nok til at forlænge kreditterne hos de afgørende banker. Berlingske Business erfarer, at bankerne har nikket ja til spareplanen ved udsigten til at holde SAS i live længe nok til, at man kan få glæde af de massive sparetiltag. »Det bliver hverken i dag eller i morgen, at SAS går konkurs,« vurderer Jacob Pedersen og fortsætter: »Selskabet har oplyst, at de har seks milliarder kroner i finansielt beredskab, to milliarder i kassen og yderligere fire milliarder i uudnyttede trækningsrater. Og jeg kan ikke forestiller mig, at SAS har brændt så mange penge af. Senest har de jo oplyst, at de har tjent cirka 500 millioner kroner før skat i tredje kvartal. Så hvis SAS ikke også flyver i dag, vil du høre et højt brag, når jeg falder ned fra stolen.« Hos SAS var det også en fortrøstningsfuld pressechef, der i går afviste de verserende konkursrygter som det rene »tabloidsering«: »Vi flyver fuldstændig, som vores trafikprogram siger, vi skal. Og det ændrer vi heller ikke på i morgen,« sagde Trine Kromann-Mikkelsen.
Plan i dag
SAS har lovet at fremlægge en »fuldstændig plan« for, hvordan selskabet kan fortsætte driften også efter nytår. Det sker parallelt med udsendelsen af kvartalsregnskabet og fondsbørsmeddelelsen kl. otte her til morgen. Så hos både flyselskabets ledelse og i Finansministeriet var der i går lukket land for spekulationer i, hvorvidt det er statsgarantier, der har givet SAS pusterum hos bankerne, eller om den spirrende positive indtjening har udskudt ulvetimen hos kreditorerne. Berlingske Business har erfaret, at en stor del af fagforeningerne allerede har nikket ja til massefyringer og drøje hug på lønsedlerne. Om den danske del af kabinepersonalet, der tidligere har været stærkt kritisk over for yderligere lønnedgang og forringelse af vilkår, går med på planen, er et åbent spørgsmål. Den svenske avis Dagens Industri skrev i går, at fagforeningerne har fået stillet stolen for døren og er blevet truet med en konkurs, hvis ikke de accepterer spareplanen. Så det mener Sydbank-analytikeren er ganske usandsynligt, at det ikke gør – og vurderer det i øvrigt som ganske fornuftigt at gøre: »Medarbejderne kan kun bestemme, om selskabet skal eksistere eller ej, så nu er det ledelsen, der træffer beslutningerne. De har besluttet at spare yderligere, og så må medarbejderne vælge at gå med på disse indrømmelser og finde ud af, hvordan de kan håndtere det mest fornuftigt,« siger Jacob Pedersen. Heller ikke i Københavns Lufthavn var man i går orienteret om andet end »helt normal drift« hos SAS fra morgenstunden i dag.