Hvis man tror, at mænd er større gadget-nørder end kvinder, kan man godt tro om igen. En ny undersøgelse foretaget af Epinion på vegne af Microsoft Danmark viser, at danske kvinder i lige så høj grad er indehavere af smartphones, tablets og bærbare pc’er, som mænd er.
Det overrasker ikke Nana Bule, direktør for Consumer Channel Group hos Microsoft. Hvor gadgets tidligere var mest for dem, som gik op i teknologi og smarte løsninger, er teknologi og gadgets i dag dybt integreret i vores hverdag, forklarer hun.
»For mange af os gælder det, at vi lever en stor del af vores liv på farten, så smartphones, tablets og laptops er ikke bare nice-to-have, det er vores livline, der både rummer vores kalender, vores kontakter og vores sociale liv – og det gælder i lige så høj grad kvinder som mænd,« siger Nana Bule.
Ifølge undersøgelsen har 68 procent af danske kvinder en smartphone sammenlignet med 64 procent af danske mænd. Og når det kommer til tablets og pc’er står de to køn lige.
Og fordommen om, at kvinder ikke interesserer sig for gadgets, giver digital entreprenør og forfatter Natasha Friis Saxberg heller ikke meget for.
»Tallene er meget repræsentative for den udvikling, der er sket de senere år, og afspejler også de internationale forbrugertendenser. Kvinder er generelt hurtigere til at tage ny teknologi til sig – både hvad angår gadgets og sociale medier. Men hvor kvinder er drevet af, at tingene skal løse et problem, kan mænd i højere grad finde på at købe noget, fordi det er nyt eller sjovt,« fortæller Natasha Friis Saxberg.
»Kvinder sætter sig ikke bare ned og begynder at rode ved stereoanlægget – teknologien skal spille en vital rolle i forhold til at gøre hverdagen nemmere eller være socialt drevet, før det har en appel. Her er mænd typisk mere drevet af det rent teknologiske,« tilføjer hun.
Når det gælder beslutningen om at købe nye gadgets, er det til gengæld forskellige ting, der trigger de to køn. For to tredjedele af kvinderne er anbefalinger fra familie og venner afgørende, mens kun halvdelen af mændene svarer det samme. I stedet skeler mændene til anmeldelser på nettet – her svarer 53 procent, at deres køb afgøres af produktanmeldelser sammenlignet med 45 procent af kvinderne.
Derudover svarer seks ud af ti mænd, at de undersøger markedet grundigt, inden deres næste køb. Det gælder kun fire ud af ti kvinder. I stedet foretrækker dobbelt så mange kvinder som mænd at gå ned i butikken og få hjælp af en ekspedient.
»Generelt ser størstedelen af forbrugerne på anmeldelser af produkter, før de foretager større investeringer. Om det er anmeldelser på nettet eller anbefalinger fra venner og familie, så giver det en vis form for troværdighed til produktet. Men hvor mænd primært ser på performance og rating, ser kvinder i højere grad på, om produktet har virket for én, de kan relatere til,« siger Natasha Friis Saxberg.