Aftagende salgsvækst og høje forsendelses-omkostninger op til juleperioden trak ned i det samlede regnskab, og aktien fik en hård medfart i eftermarkedet, hvor kursfaldet på et tidspunkt var på hele 13 pct. inden markedet rettede sig.

Nettoresultatet løb op i 239 mio. dollar svarende til 51 cents per aktie, hvor analytikere i gennemsnit havde forventet et overskud på 69 cents per aktie, ifølge data indsamlet af Bloomberg.

Omsætningen steg 20 pct. til 25,6 mia. dollar eller en halv milliard under det gennemsnitlige estimat på 26,1 mia. dollar.

Det er ikke lykkedes at få Amazons dominerende stilling på det amerikanske e-handels marked til at slået igennem globalt, og den internationale salgsvækst faldt til 13 pct. fra 21 pct. i samme periode året før.

I mellemtiden er udgifterne steget i takt med, at koncernen pumper penge i lagerfaciliteter for at nedsætte leveringstiden. Amazon venter dog, at disse omkostninger vil blive udlignet af højere priser på »Prime leveringsservice«.

Netto forsendelsesomkostningerne steg 19 pct. i perioden til 1,21 mia. dollar.

Amazon aktier faldt 7 pct. i eftermarkedet. Inden regnskabet var papiret dog steget 4,9 pct. i den ordinære handel. Aktien er steget 48 pct. i det forløbne år, hvilket skal ses i forhold til en stigning på 19 pct. i Standard & Poors 500-indeks i samme periode.

Læs også: 2012-brancheanalyse: Store udfordringer i bogforlagsbranchen