Venstres leder, Lars Løkke Rasmussen, kan ikke en gang høste opbakning fra et flertal blandt partiets egne vælgere, når de bliver spurgt, hvem de foretrækker på formandsposten i partiet. I en ny måling foretaget af Gallup for Berlingske er et repræsentativt udsnit af Venstre-vælgerne blevet bedt om at tage stilling til, hvem de foretrækker som partiformand, og kun 35 procent peger på Lars Løkke Rasmussen.

Samme opbakning får tidligere forsvarsminister Søren Gade (V), som gør comeback i dansk politik og stiller op til næste folketingsvalg.

Venstres næstformand, Kristian Jensen, er klar bundprop blandt de tre toppolitikere med en opbakning fra kun 13 procent af Venstre-vælgerne.

Noget af folkeligheden kan forsvinde

Ifølge Rune Stubager, som er valgforsker og professor ved Institut for Statskundskab på Aarhus Universitet, er der næppe tvivl om, at Løkkes mange bilagssager er en medvirkende årsag til, at så mange af partiets egne vælgere vender sig imod ham i målingen.

»Det er ikke et godt udgangspunkt, når kun hver tredje bakker op om formanden. Vi har kunnet se i tidligere målinger, at der er en vis form for skepsis over for Lars Løkke langt ind i blå blok, og nu kan vi se, at det er der også helt ind i Venstres egen vælgerskare,« siger Rune Stubager.

Diskussionen om formandsposten i Venstre kulminerede i foråret sidste år på et berømt hovedbestyrelsesmøde i partiet, hvor Løkke var tæt på at blive væltet som formand efter en række problemsager om bilag og dyre rejser, men Kristian Jensen trak sig fra formandsopgøret i sidste øjeblik, efter at Søren Gade blev bragt i spil som mulig modkandidat.

Professor Rune Stubager vurderer, at den store støtte til Gade kan aftage, så snart han bliver en mere aktiv spiller i politik igen.

»Søren Gade er en rund person, som ikke har stødt nogen fra sig på det seneste. Han har ikke været i front endnu og haft ansvaret for hele paletten af Venstres politik. Hvis han først kommer det, så kan noget af hans brede folkelighed godt forsvinde lidt,« siger Rune Stubager.

»Det er ikke noget, jeg hænger mig i«

Venstre-vælgerne er også blevet spurgt, om Løkkes mange personsager har svækket deres lyst til igen at sætte kryds ved partiet ved næste folketingsvalg. Kun 60 procent svarer, at det ikke har svækket deres lyst.

Venstres politiske ordfører, Inger Støjberg, kalder tallene »ærgerlige«, men hun tillægger dem ikke stor betydning for det kommende folketingsvalg.

»Jeg tror, det helt naturligt vil sætte sig i målingerne, når man har været igennem en mediemølle, som Lars Løkke Rasmussen har været igennem. Jeg kan bare sige, at når jeg læser artikler om Lars Løkkes person, så kan jeg ikke genkende det billede, som nogen forsøger at male af ham,« siger Inger Støjberg.

Er det ikke et problem, når vi står foran et folketingsvalg, at de tal er så lave?

»Det er ikke noget, jeg hænger mig i. Danskerne stemmer på Venstre i et pænt omfang, og jeg tror, de stemmer ud fra den politik, som skal gennemføres og ikke alt mulig andet,« siger Inger Støjberg.