Hyundai vil lege med de store varebilsproducenter i Europa og lancerede på IAA Transportmessen i Hannover en ny 3,5 ton udgave med betegnelsen H350 Cargovan. I forvejen er det ikke meget væsen, Hyundai har gjort af sig de seneste år med deres H1 varebil, men nu kommer så overbygningen.

Hyundai i350, der skal bygges i Tyrkiet, skal i første omgang ikke sælges i Danmark, men i fem større lande i Europa, nemlig Tyskland, Spanien, Italien, Schweiz og Holland. Det koreanske mærke har udviklet bilen specielt til Europa med fælles platform for Van, minibus og chassis. Bilen er produceret af 98 pct. galvaniseret stål, så rustproblemer kan minimeres. Designet er tro mod fabrikkens personbilsserie med den kantede kølergrill – hertil forlygter med LED kørelys.

Interiøret viser en kabine med plads til tre og design fra Hyundais personbiler. Der er 3D-naviga­tion, USB, MP3, Bluetooth og selv CD-afspiller.

Nyttelasten er 1,4 ton, og trailervægten er 2,5 ton. Varerummet er maksimalt på 12,9 kubikmeter. Der er plads til fem europaller, og der er 14 fastgørelseskroge. Motoren er en 2,5 liter diesel med 150 eller 170 hk, og bilen trækker på baghjulene. Drejningsmomentet er henholdsvis 373- og 422 Nm.

Klik videre og læs om Danmarks bedst sælgende microbil, VW Up!, der kommer i en ny elektronisk udgave.