Kommunerne har vanvittigt svært ved at fjerne de rockerklubhuse, som skyder op rundt omkring i landet trods protester fra naboer. Det erkender man på Københavns Rådhus, efter at Natur- og Miljøklagenævnet har underkendt Københavns Kommunens forsøg på at forbyde rockergruppen Bandidos at bruge et hus i Vanløse som klubhus.
Overborgmester Frank Jensen (S) kalder det i en mail til Berlingske »uacceptabelt at helt almindelige borgere i et villaområde med masser af børn skal udsættes for at være naboer til et hårdkogt kriminelt miljø.« Ifølge den tidligere justitsminister gør kommunen alt, hvad den kan, inden for lovens rammer.
»Men vores handlemuligheder er meget begrænsede af planloven, Grundloven og anden gældende lovgivning, og derfor har vi også brug for, at Folketinget gør noget radikalt i forhold til at hjælpe kommunerne med at handle over for denne uholdbare situation,« forklarer Frank Jensen.Justitsminister Karen Hækkerup (S) ønskede fredag ikke at kommentere den aktuelle situation med rockerklubhuset i Vanløse.
Nabo til rockerne
For halvandet år siden blev freden i parcelhuskvarteret i Vanløse forstyrret af rygmærker, motorcykler og daglige politipatruljer, da Bandidos flyttede ind på Tudskærsvej.
Lars Georg Jensen, der er formand for den lokale grundejerforening, bor klods op ad rockerklubhuset. Fra sit stuevindue har han udsigt til afskærmede vinduer og en have, der ofte summer af folk med rygmærker. På alle husets hjørner hænger der overvågningskameraer, og rundt om bygningen tårner et højt hegn sig op.
Beboerne i kvarteret føler sig utrygge, forklarer Lars Georg Jensen. Selv sender han ikke længere sin søn alene af sted på cykel for at besøge kammerater. Naboerne har oplevet at blive forulempet, råbt ad og standset på gaden, og ofte står store grupper af bredskuldrede mænd på villavejene i området. Lars Georg Jensen har været vidne til sammenstød på gaden og motorcykelkørsel på fortovet. To gange er hans egne vinduer blevet smadrede. Men der var ingen beviser for, at det var rockere, der havde gjort det.
»Jeg kigger mig mere over skulderen end ellers. De antaster ikke mig – det ville være selvmål, fordi jeg har stået meget frem. Men det med vinduer handler nok om at skræmme mig og få mig til at holde kæft. Jeg skal gøre, som alle andre har gjort før,« siger Lars Georg Jensen.
I området omkring T-krydset mellem Amager Landevej og Løjtegårdsvej kender beboerne alt til at være nabo til rockere. Her hamrede en stjålen lastbil i 2012 ind i muren på en Bandidos-rockerborg. Bygningen, som tidligere havde brædder for vinduerne, er i dag rømmet. Men beboerne i området husker tydeligt, hvordan folk var bange for at bo dør om dør med rockerne.
»Man ved, hvordan de arbejder – de skyder jo på hinanden. Tænk, hvis ens børn blev fanget i et skyderi,« siger en mand, som bor i området.
En bekendt til manden bryder ind:
»Men du skal ikke skrive vores navne. Ellers er vores vinduer en dag smadrede. Det er også sådan, de arbejder.«
Få hundrede meter længere inde ad Amager Landevej ligger et hus, der fortsat bruges af rockergruppen Devils Choice.
Problemstillingen er også velkendt i Gladsaxe Kommune, nærmere bestemt Bagsværd, hvor den hollandske rockergruppe Satudarah har åbnet et klubhus. Gladsaxe Byråds bedste modtræk har været at indføre forbud mod, at man – læs bare rockerne – sætter store hegn op i området.
»Vi kan ikke forhindre dem i at bo nogle steder. Og vi kan heller ikke forskelsbehandle og sige ja til en skakklub, men nej til en rockerklub,« siger Britt Vorgod Pedersen, byplanschef i Gladsaxe Kommune.
Rockere har også rettigheder
Politiet kan nedlægge forbud mod rockerborge, hvis betingelserne i rockerloven fra 1996 er opfyldt; hvis der f.eks. skønnes at være risiko for angreb, der rammer uskyldige – forudsat at det er et led i en gensidigt opgør, hvor parterne bruger f.eks. skydevåben eller sprængstoffer.
Regeringen afviser at stramme reglerne med henvisning til Grundloven, herunder den private ejendomsret og forsamlingsfriheden. I Københavns Kommune understreger overborgmester Frank Jensen, at kommunen har et tæt samarbejde med bl.a. politiet og Skat og holder øje med, om alt fra boligreguleringsloven til skattelovgivning og byggeloven bliver overholdt. Er der den mindste mistanke om eksempelvis socialt bedrageri, brud på beboelsespligten eller kriminel aktivitet, skrider kommunen eller politiet ind.
I løbet af weekenden undersøger juris-ter på teknik- og miljøborgmester Morten Kabells (EL) foranledning, om kommunen har nogen som helst mulighed for at fjerne klubhuset. Vurderingen fremlægges mandag i Teknik- og Miljøudvalget. Borgmesteren er på forhånd pessimistisk.
»Vi risikerer at stå i en situation, hvor vi ikke vil acceptere klubhuset, men intet kan gøre,« siger Morten Kabell:»Det er et problem, at vi – kommunerne – ikke har nogle redskaber. Det illustrerer rockerklubhuset i Vanløse meget tydeligt.«