Knivloven får kniven
VKOs omdiskuterede knivlov, der har givet voldsom debat, bliver afskaffet af SRSF, erfarer Berlingske.
VKOs omdiskuterede knivlov, der har givet voldsom debat, bliver afskaffet af SRSF, erfarer Berlingske.
Det skal være slut med, at butiksmedarbejdere bliver straffet, hvis de har en hobbykniv til at ligge i bilen.
Det mener den kommende SRSF-regering, der som en del af regeringsforhandlingerne har besluttet at afskaffet den strenge knivlov, som VKO indførte i 2008, ligesom minimumsstraffen på syv dages fængsel for at bære kniv vil blive afskaffet.
Berlingske erfarer, at opgøret med knivloven vil være en del af regeringsgrundlaget, som bliver præsenteret i mandag.
Knivloven har vakt stor debat og har været forhadt langt ind i borgerlige kredse som et eksempel på symbollovgivning uden den ønskede effekt. Loven har tilmed givet en række opsigtsvækkende domme. For eksempel blev en 19-årig idømt en fængselsstraf på syv dage, fordi politiet ved et rutinetjek fandt to hobbyknive i hans bil. Knive som han brugte i sit arbejde på en tankstation.
Da knivloven blev indført, var det politiets opfattelse, at man allerede havde de fornødne redskaber til at gøre op med knivproblemet.