Jacob Bundsgaard er borgmester i Aarhus, han er nyudnævnt formand for Kommunernes Landsforening, der i øjeblikket ligger i bitter strid med arbejdstagerne, og derudover er han socialdemokrat »helt ind i hjertet«, fortæller han.
Men bløder et sådant hjerte ikke, når man skal kæmpe for at kernevælgeren ikke får mere i løn?
»Det er jo en del af den opgaven, så den er jeg selvfølgelig nødt til at gå ind i. Det er klart, at det er en speciel situation som socialdemokrat, der er rundet af arbejderbevægelsen, men rollerne er meget præcise i den danske model, og i KL er jeg arbejdsgiver,« siger Jacob Bundsgaard.
Er det ikke et lidt presset tidspunkt at blive formand for KL?
»Det tror jeg, det er for alle, man spørger. Alle ønsker at få lavet en løsning, hvor vi ikke kaster hele Danmark ud i en stor konflikt,« siger han og fortæller:
»Som socialdemokrat og som person, der har indflydelse på forhandlinger, så er man jo nødt til at tage opgaven på sig. Det er en tid, hvor der falder nogle knoklede ord på begge sider af sådan en forhandling.«
Er du mest formand for KL eller er du mest socialdemokrat?
»De to ting står ikke i modsætning til hinanden. Det kan man heldigvis være på en og samme tid.«
Står det ikke lidt i modsætning til hinanden at være varetager af arbejdsgiverne samtidig med at være en socialdemokrat, der står op for den arbejdende kernevælger?
»Nu tror jeg for det første, at der er mange forskellige mennesker, der stemmer på Socialdemokratiet, og så er det her jo også en arbejdsdeling, der har været kendt siden 1899. Der har været rigtig mange socialdemokrater, der har haft rollen med at være på arbejdsgiverens side,« siger Jacob Bundsgaard.
Hvis du tager den socialdemokratiske kasket på et øjeblik – Er lærernes krav så for urimelige?
»Det, der er afgørende, er, at man finder en løsning ved forhandlingsbordet. Det er det bedste for samarbejdet og for folkeskolen.«
Men er det urimelige krav?
»Vi er jo ikke blevet enige endnu, men det håber jeg, at vi bliver i forligsinstitutionen. Det er en konflikt, der har stået på i mange år. Det er en fælles ambition. Det er jo ikke op til mig at vurdere, hvad der er rimeligt eller urimeligt.«
I er jo historisk set et parti, der har tjent arbejdernes tarv, så bløder dit socialdemokratiske hjerte ikke ved ikke at efterkomme deres krav?
»Jeg synes, at der skal være ordentlige forhold på det danske arbejdsmarked. Det gælder både det private og det offentlige område. Derfor er det godt, at vi har den danske model, der definerer rollerne. Min rolle er at varetage et arbejdsgiversynspunkt.«
Så du er ikke splittet?
»Nej, men jeg kan se det fra begge parters side. Jeg har da stor sympati for, at man kæmper for sin sag og sine medlemmer.«
Torsdag tog Dansk Folkepartis formand, Kristian Thulesen Dahl, bladet fra munden og gav sin mening til kende om forhandlingerne.
»Der er en bodsgang at gå i forhold til lærerne, der blev kørt fuldstændig over ved sidste konflikt, siger lederen af regeringens støtteparti til TV2 på Kommunernes Landsforenings topmøde i Aalborg,« sagde han ifølge Ritzau.
Ifølge Thulesen Dahl burde man imødekomme lærerne i forhandlingerne, men sådanne politiske holdninger er i overenskomstsammenhænge ilde hørt. Derfor har Jacob Bundsgaard en klar opfordring til DF’eren.
»Jeg synes, han skal holde sig på afstand af forhandlingerne og denne diskussion. Hvis man blander sig, gør man det vanskeligere at finde en løsning, og hvis man har respekt for den danske model, så skal man ikke stille sig i vejen for at finde løsninger. Man bliver nødt til at slå knude på tungen,« siger Jacob Bundsgaard.
Må man ikke give sin mening til kende?
»Man skal bare vide, at jo mere man blander sig, jo mere vanskeligt bliver det at finde en løsning.«
Forhandlingerne er overdraget til Forligsinstitutionen, og derfor vil Jacob Bundsgaard ikke komme ind på detaljerne i parternes krav. Derfor vil han ikke tage stilling til, om de offentlige lønmodtageres krav bør følge med lønudviklingen i den private sektor.
Havde det ikke været lettere at være KL-formand, hvis du var Venstre-mand?
»Det har jeg meget svært ved at sætte mig ind i, for jeg er socialdemokrat af hele mit hjerte.«
