Kulturstyrelsen har besluttet, at KB-Hallen mister sin status som fredet. Hallen, som brød i brand i 2011, er så skadet, at det ikke er forsvarligt at genopbygge hallen, lyder begrundelsen.

KB-Hallen blev fredet i februar 2011 på grund af sine arkitektoniske- og kulturhistoriske værdier, men branden i september samme år var så kraftig, at konklusionen er blevet, at en genopbygning vil blive ren kopi med nye betonkonstruktioner og totalt nyt interiør. Det vil blive en meget dyr affære, og ifølge Kulturstyrelsen vil omkostningerne ved en sådan manøvre være ude af proportioner i forhold til resultatet.

Undervejs har eksperterne ikke været enige om hvorvidt det ville være muligt at genopbygge hallen,

Ingeniørrådgiveren for hallens ejer, KB, har vurderet, at flammerne havde så høj en temperatur, at de bærende betonkonstruktioner tog skade og derfor ikke kan genanvendes. Kulturstyrelsens egen rådgiver vurderede på den anden side, at betonkonstruktionerne godt kunne repareres på forsvarlig vis.

Tvivlen hos de sagkyndige har Kulturstyrelsen så bestemt skal komme sikkerheden til gode.

Med KB-Hallens nye status som »affredet« bortfalder ejers pligt til at genopbygge hallen efter de regler, der gælder for en fredet bygning. Dermed kan ejeren lave et nyt byggeri, der matcher de dele af bygningen, som ikke blev brandhærget, oplyser Kulturstyrelsen.

Da KB-Hallen blev indviet af Kong Christian X i 1938, var den Europas største, private sportsanlæg.