Sælg mere. Eller sælg det hele. Det er den opgave, der venter Ole Andersen i Bang & Olufsen. Den erfarne erhvervsmand satte sig i formandsstolen i Struer-selskabet i december sidste år.
Herfra skal han forsøge at hive B&O ud af den kviksandslignende krise, der de seneste tre år har haft et solidt tag i det tidligere hæderkronede nationalklenodie. Lykkes det ikke for Ole Andersen at løfte salget, kan alternativet blive et salg af hele virksomheden.
Se også: B&O gennem tiden
B&O er de seneste to år blevet trimmet og plukket med nedskæringer og effektiviseringer. Der er allerede skåret, hvor skæres kan, så kommer der ikke omsætningsvækst, rækker de finansielle kræfter til at konkurrere internationalt ikke længe. I det tilfælde, lyder vurderingen fra flere kanter, er et salg sandsynligt.
Mand for jobbet?
Men roser har torne, og bestyrelsesformænd begrænsninger. Berlingske Nyhedsmagasin har talt med en række kilder med kendskab til både B&O og selskabets nye formand for at klarlægge, hvilke styrker han kan trække på i sit nye virke som B&O-formand, og hvilke svagheder han rummer.
I særdeleshed går et karaktertræk igen:
1. styrke – utålmodighed:
Ole Andersen er uddannet revisor og tilbragte også en årrække i finanssektoren. Men det var i kapitalfondsverdenen, han for alvor gjorde karriere. Det er den verden, han er rundet af. Private equity-dagene lærte Ole Andersen vigtigheden af skarpe analyser.
Når ejerskabet er tidsbegrænset, er tiden knap. Der er ikke råd til at gå ned ad den forkerte vej, fordi det indledende fodarbejde er forkert. En tilgang, han bibeholder, selv om hans dage i EQT er forbi:
”Han stiller store krav, først og fremmest til sig selv, men også til den direktion, han arbejder sammen med. Han forlanger, at man er inde i sine sager og kan sit stof, og hvis ikke man kan det, bliver man sendt tilbage igen,” siger Lars Frederiksen, administrerende direktør i ingrediensvirksomheden Chr. Hansen, der har haft Ole Andersen som formand siden foråret 2010.
Læs også: B&Os mange ansigter
Blandingen af kapitalfondenes sense of urgency og Andersens medfødte temperament har desuden skabt en noget utålmodig mand.
”Han bliver hurtigt kontant og vil gerne se forandring og forbedring hurtigt. Ikke bare nu, men gerne for fem minutter siden,” siger en kilde, der har arbejdet sammen med Ole Andersen.
En meget brugbar egenskab for B&O, der efter det seneste par års krise og siksak har behov for, dels en klar retning, dels resultater nu og her.
Læs mere om B&Os nye, stærke formand og hans styrker og svagheder i denne uges Berlingske Nyhedsmagasin.