Private forhold havde en afgørende indflydelse, men for Nikolaj Meyer spillede de lysende takter i dansk økonomi også en rolle for den beslutning, han tog i foråret. Her valgte han nemlig at starte sin egen murervirksomhed.

»Det betød da noget. Her i foråret så det jo umiddelbart også ud til, at tingene begyndte at gå bedre. Og det kan jeg da også mærke. Jeg har haft rygende travlt i de sidste to måneder. Der er fremgang, derude,« siger han.

Den mureruddannede fynbo havde forinden læst journalistik, men vendte i maj tilbage til sit gamle fag. Nu som selvstændig.

Og han var ikke den eneste, der i forårsmånederne fik den idé at oprette egen virksomhed. Ifølge data- og analysevirksomheden Experian blev der i andet kvartal oprettet 6534 selskaber, og det selvom opgørelsen udelader enkeltmandsvirksomheder som Nikolaj Meyers. Der er tale om en stigning på 34,6 procent i forhold til året før, og tallet er dermed det højeste siden 2008.

»Selv om vi trækker iværksætterselskaberne fra, ville der stadig være en stigning i forhold til 2. kvartal 2013. Vi skal tilbage til 2008 og årene før finanskrisen for at se højere antal nyetableringer af selskaber for ét kvartal,« siger Frank Papsø, der er direktør for analyse og forretningsudvikling i Experian, i en pressemeddelelse.

Næsten hvert fjerde nyoprettede selskab i årets andet kvartal var et iværksætterselskaber.

»Den pæne vækst skal ses i lyset af muligheden for at stifte iværksætterselskaber med en kapital på én krone,« siger Frank Papsø.

Og trods den kvantitative stigning er kvaliteten ikke gået af fløjten. Faktisk er de nystartede selskaber stadigt sundere virksomheder, og endnu flere er værd at investere i, fortæller Ulla Brockenhuus Schack, der er partner hos venturefonden SEED Capital og har beskæftiget sig med entrepreneurskab og nystartede selskaber i 20 år.

»Vi kan mærke, at flere gode selskaber henvender sig til os, og det er der tre grunde til. Først og fremmest har den teknologiske udvikling i høj grad skabt nye forretningsmuligheder, som særligt unge iværksættere er gode til at opdage. Og de nye teknologier hjælper selskaberne og iværksætterne til at nå meget videre med deres projekter for færre penge. De er således nået meget længere på det tidspunkt, hvor de kontakter fonde som os for at søge penge, og kan dokumentere flere resultater som kundeoptag med næsten færdige business platforme,« siger hun.

»Sidst, men ikke mindst, må man bare konstatere, at det er blevet hot at være iværksætter i dag.«

Og lysten til at oprette selskab er til stede over hele Kongeriget med undtagelse af Grønland. Selvom det er i Nordsjælland, at den entreprenante ånd er stærkest, er væksten i forhold til samme kvartal året før størst på Bornholm og Fyn. Iværksætterhumøret er dog mere moderat på Sjælland og Lolland-Falster.