Islamkritikeren Lars Hedegaard melder sig under Nye Borgerliges faner
Islamkritiker Lars Hedegaard har meldt sig ind i partiet Nye Borgerlige, der samler vælgererklæringer.
Islamkritiker Lars Hedegaard har meldt sig ind i partiet Nye Borgerlige, der samler vælgererklæringer.
Lars Hedegaard, der er kendt som islamkritisk debattør og tidligere formand for Trykkefrihedsselskabet, har valgt at gå den politiske vej.
Han er netop meldt sig ind i det nye højrefløjsparti Nye Borgerlige.
Det fremgår af partiets formand, Pernille Vermunds, Facebook-side, hvor hun på et billede kysser en glad Lars Hedegaard på kinden.
- Velkommen på holdet til vores nye medlem Lars Hedegaard, skriver Pernille Vermund til billedet.
Nye Borgerlige er et nyt konservativt parti, der i øjeblikket samler vælgererklæringer for at kunne stille op ved næste folketingsvalg.
De mener, at Dansk Folkeparti er for "blødsødne", når det kommer til udlændingepolitikken.
Pernille Vermund har tidligere udtalt, at hun synes, Danmark skal have bevæbnede grænseposter og sende alle asylansøgere tilbage til deres hjemlande.
/ritzau/