Oliegruppen har i kampen for markedsandele fastholdt et produktions-output, der ligger over den officielle målsætning 16 måneder i træk. Det har været med til at presse prisen på en tønde Brent-olie ned med 42 pct. over de sidste 12 måneder til den nuværende pris på knap 50 dollar per tønde.
- Lige nu er ingen glade. Opec burde styre markedet ved at reducere produktionen, siger olieministeren til Bloomberg News.
Iran, der efter mange års handelsembargo er på vej tilbage til det internationale oliemarked, planlægger at investere 100 mia. dollar i oliesektoren frem mod 2021. Og med verdens fjerdestørste oliereserve og næststørste gasreserve er der udsigt til et øget prispres fremover, med mindre Opec slipper foden fra speederen.
Opec holder stormøde den 4. december i Wien, hvor produktionsniveauet ventes at stå øverst på dagsordenen.