"Intenst" snevejr i nat
Nu lover DMI alligevel endnu en omgang hvidt drys.
Nu lover DMI alligevel endnu en omgang hvidt drys.
Det meste af Danmark ligger allerede dækket i sne. Hustagene er allerede ved at falde sammen flere steder.
Og vi har sådan set allerede fortalt, at nu var det slut med den helt store sne i denne omgang. Men nu melder DMI, at snevejret tilbage allerede i nat.
Store del af landet således til at få et nyt lag hvid sne. Et lavtryk med snebyger passerer nemlig henover Danmark, når mørket trænger sig på.
- Om aftenen trækker lavtrykket sig ind over Nord- og Vestjylland, og det kan godt blive intenst. Nordjylland får 5 til 10 cm sne i løbet af natten, siger Mogens Rønnebæk fra DMIs vejrcenter.
Men nordjyderne er ikke de eneste, der får den kølige og våde vinterhygge at føle.
- Sidst på natten får også Nordsjælland, Fyn og Sønderjylland besøg af snebygerne. Her kan vi forvente 2 til 5 cm sne, siger Mogens Rønneæk.
Tirsdag morgen skal bilisterne derfor igen forvente flere trafikale problemer end ellers i det meste af landet.