Arbejdernes Landsbank, der ejes af fagbevægelsen, har en temmelig stor pengetank, som er placeret i forskellige værdipapirer. Det gør bankens regnskab noget følsomt overfor udsving på de finansielle markeder. Her er beholdningsindtægterne da også faldet fra 138 mio. kr. til 89 mio. kr.
Til gengæld er der en del kundevækst i Arbejdernes Landsbank, ligesom banken planlægger at åbne filialer på Frederiksberg og nye filialer er på tegnebrættet i Holbæk og Ringsted.
"Inden længe runder vi kunde nummer 250.000. Det er en milepæl i Arbejdernes Landsbanks historie og et meget konkret bevis på, hvor markant tilstrømningen til banken har været de seneste år. Den udvikling er vi naturligvis meget stolte over, men den er på ingen måde en sovepude. Vi vil fortsat lægge os i selen for at tilbyde vores kunder konkurrencedygtige produkter og services med afsæt i vores grundlæggende strategi om ansvarlig bankdrift med fokus på den personlige og nærværende rådgivning,” lyder det fra direktøren i en pressemeddelelse.